header photo

Dortmund tõi jalgpalli tippu värsket õhku

Nuri Sahin on olnud Borussia Dortmundi üks tähtsamaid mängijaid, kuid ta võib suvel lahkuda. Foto: fantezifutbolturkiye.blogspot.com

Hooaja alguses oleks vähesed oodanud Borussia Dortmundi tiitlivõitu, kuid Saksamaa Bundesliga pole üllatusvõitjatele võõras. Samas ei saa Dortmundi tiimi võrrelda veidi varasemate Bundesliga tiitlivõitjatega nagu Wolfsburg ja Stuttgart. Dortmundi klubi võit ei ole tulnud üle noa tera ja mõne kindla mängija toel nagu mainitud kahel tiimil. Juba sügisel tundus, et see tiim suudab Bundesliga tiitli eest heidelda ning ei vaja selleks teiste favoriitide ebaõnne. Juba praegu, kui mängida on jäänud veel kaks vooru, on neil rohkem punkte kui möödunud hooaja meistril Bayern Münchenil oli.

Borussia Dortmund oli 90-ndatel tõusnud Euroopa jalgpallis üsna märkimisväärseks jõuks, kuid see rõõmupidu hakkas lõppema 2002. aastal, kui klubi rahalised raskused välja tulid. BVB juhtkond ei teinud sellest aga väga välja ning jätkas kulutusi, mille tulemusena klubi võlad 2005. aastaks nii suureks kasvasid, et selle jätkusuutlikus tõsise kahtluse alla seati.

Probleemid suudeti laenude abil siiski lahendada ja alustati uut projekti, millega pandi rõhk oma noortele mängijatele ning lõpetati mängijate eest suurte summade pakkumine. 2008. aastal palgati treeneriks Jürgen Klopp ning aeglaselt hakkas lisaks rahakotile paranema ka minek väljakul.

Möödunud hooajal näidati juba esimest kordi hambaid, kui noored mehed nagu Mats Hummels, Nuri Sahin, Neven Subotic, Lucas Barrios, Kevin Grosskreutz ja paljud teised hakkasid end tippjalgpallis järjest mugavamalt tundma. Hooaja lõpp ei läinud aga kõige paremini, kui viimases kahes mängus võita ei suudetud ning sellega Meistrite Liigast välja jäädi.

Tänavust hooaega alustasid Kloppi juhendatavad kaotusega Leverkusenile, kuid sellest hoobist taastuti väga kiirelt ning oktoobri lõpus asuti juba Bundesliga juhtpositsioonile, mida enam käest ei antud.

Dortmund on üks vähestest tiimidest, keda ma alati vaatan, kui mul vaba hetk tekib, sest lisaks sellele, et nad on oma edu saavutanud läbi suurepärase tööga mängijate leidmisel, mängivad nad fantastilist jalgpalli. Kloppi tiim on mänguliselt hiilanud peaaegu igas valdkonnas – nad suudavad vajadusel suurepäraselt palli kõigutada, ülikiirelt ja -täpselt kontrarünnakuid sooritada, standardolukordades on nad alati ohtlikud ja kaitses ollakse raudkindlad. Ainus, mida saab neile ette heita, on see, et nad jätavad üsna tihti mängus 2-3 lihtsat väravat löömata.

Samas valmistas pinge all mängimine neile kohati küll probleeme. Euroopa Liigas oli neil viimases mängus edasipääsuks võitu vaja ja Sevilla vastu mindigi juhtima, aga anti edu käest ära. Veidi nõrkust näidati ka hooaja lõpus, kuid tiitlivõit oli siis juba üsnagi selge ning võib-olla saavad nad väikese vormilanguse vabandada välja loorberitele puhkama jäämisega ja võtmemängijate Nuri Sahini ja Shinji Kagawa vigastustega.

Järgmine hooaeg saab Dortmundi näha Meistrite Liigas ning kindlasti on nad üks neist tiimidest, keda kõik vältida tahavad, sest ilmselt jäävad nad gruppide loosimisel alles 3. loosikaussi, mis loob võimaluse ühe tõeliselt tugeva alagrupi tekkeks.

Suvel saab Dortmund kindlasti ohtralt pakkumisi oma staarmängijatele. Kõige suurem on olnud huvi Nuri Sahini, Mario Götze ja Mats Hummelsi vastu. Esimesed märgid näitavad, et suures osas peaks see Dortmundi tiim siiski koos püsima, kuid üks mees, kelle kaotust Dortmundi fännid ilmselt enim kardavad ja peavadki kartma, on Sahin. Türklase lepingus on väidetavalt väljaostuklausel ning mängumees pole soovinud lahkumissoovi ümber lükata ning ka tiimikaaslased ei tea, mida Sahin tegema hakkab.

Kui uskuda Hispaania ajalehte AS, siis nende andmetel ütles Borussia Dortmundi spordidirektor Hans-Joachim Watzke, et nad tahavad Sahini eest saada 20 miljonit eurot, mis ei tohiks Euroopa tippklubidele olla suuremaks probleemiks. Tema lahkumisele vihjab ka see, et Dortmund on meedia andmeil otsustanud järjekordse Saksamaa türklase Ilkay Gündogani eest välja käia 5 miljonit eurot. 20-aastane Gündogan mängib samamoodi keskväljal mängujuhi rollis, kuid on erinevalt Sahinist eelistanud Saksamaad esindada.

Siiski tahaks loota, et kui Sahin peaks lahkuma, leiab Dortmund talle väärilise asendaja ning hoiab kõik oma ülejäänud staarmängijad Signal Iduna Parki 80-tuhandase publiku ees mängimas, sest oleks kurb näha seda Dortmundi tiimi lagunemas. Antud koosseisus, praeguse mängustiiliga ja -lustiga ning paari targa täiendusega ei näe ma põhjust, miks Dortmund ei võiks järgmine hooaeg isegi Meistrite Liigas suuri tegusid teha.

Dortmundi taassündi on olnud ilus jälgida ning nad on näidanud, et madalate palkade, suure tööga üleminekuturul varjatud talentide leidmisel, kannatuse ning tõsise vaevaga treeningväljakul, on tänapäeva jalgpallis võimalik ka ilma igal suvel kümneid miljoneid kulutamata kõige kõrgemal tasemel edu saavutada.

3 vastust postitusele: “Dortmund tõi jalgpalli tippu värsket õhku”

 • evald ütleb:
  2. mai 2011 kell 01:34

  Kurb oleks kui see klubi talentidest tühjaks ostetakse see suvi, aga no tähed pole siin klubis nii hinda veel jõudnud minna.. nii et odav saak kõrgklubide jaoks.
  Ise pakun et barrios on kindel lahkuja see suvi, teglt isegi klubile kasulik rahaline tehing, asendaja on levandowski.
  See klubi on ikka uskumatu noorteprogrammi teinud (Y)

 • Kurat ütleb:
  2. mai 2011 kell 13:55

  Siiski Sahin on ise oma väidetavat üleminekut niipalju kommenteerinud, et lepingus siiski pole ostuklauslit sees ning ta lubas teha otsuse, mis BVB fänne rahuldab. Ise ma arvan, et ta siiski selleks hooajaks veel jääb meile alles. Mis puudutab CL’i siis seal oleks reaalne vast alagrupist edasipääs, ülejäänu oleks juba õnne asi. Samas kui Schalke suutis ennast poolfinaali venitada, siis miks mitte ka BVB 🙂

 • Aramis ütleb:
  9. mai 2011 kell 19:28

  Noh, nüüdseks siis selge, et Nuri läheb. aga ma usun, et juhtkond oli sellega juba pikalt eete arvestanud, mida näitab ka Gyndogani palkamine. Mina arvan, et kogu ülejäänud sats jääb alles. Peaasi on vigastuste vaba hooaja eelne ettevalmistuslaager, sest see kui palju oli Borussia üle teistest see aasta läbi joostud kilomeetritelt mängus on legendaarne. Väga loodan, et selle taga ei olnud ainult osavad keemikud. Jalgpallis me täit tõde selle kohta teada ei saa nii pea.

 

Lisa kommentaar

Autor

 • Tanel Tursk Tanel Tursk
  Olen Soccernet.ee seltskonna üks pikemaajalisi liikmeid ja praegune välismaa toimetaja. Minu peamine huvi on Itaalia jalgpall, kuid olen loomulikult kursis nii Eestis kui ka mujal välismaal toimuvaga.

Autori postitused

Teema postitused