header photo

Taavet vs Elevant ehk Aafrika jalgpall on võrratu

Ekvatoriaal-Guinea on kodus hoopis midagi muud. Foto: Agne Rauba

Ekvatoriaal-Guineas ja Gabonis peetaval Aafrika Rahvuste Karikal sai selgeks, et esimesena nimetatud korraldajamaa läheb veerandfinaalis kokku Elevandiluurannikuga. Terve mõistus ütleb, et Elevandid tambivad maailma 151. jalgpalliriigi jalge alla.

Ekvatoriaal-Guinea on pisike täpike Aafrika kaardi keskosas ning osaleb oma esimesel suurturniiril. Kaks ja pool aastat tagasi külastasid nad Tallinna, lahkudes siit 0:3 keretäiega, misjärel Tarmo Kink ütles: Teisel poolajal tahtsime veel neli väravat lüüa, aga ei õnnestunud, sest lasime end lõdvaks.

Elevandiluurannik on omakorda tõusnud käimasoleva turniiri peafavoriidiks, näidates kõige enesekindlamat ja stabiilsemat jalgpalli ning võites kõik oma mängud, laskmata endale ainsatki väravat lüüa. Seejuures läbiti ka valikturniir täiseduga. Staaride nimistut pole mõtet üles lugema hakatagi, sest see on jalgpallisõbrale tuttav MM-idelt ja Euroopa tippklubidest. FIFA tabelis hoitakse Aafrika parimatena 18. kohta.

Niisiis, miks end sel laupäeval kell 21 üldse teleri ette vedada? Sest terve mõistus ütles ka enne Ekvatoriaal-Guinea mänge Liibüa ja Senegaliga, et nad murtakse suurema vaevata maha. Senegaliga kohtumisel panustasin isegi nende vastu natuke raha, aga kodumeeskonna absoluutselt kompromissitu võitluslikkus võitis ka minu südame, nii et kui nad neljandal lisaminutil 2:1 võiduvärava lõid, siis olin kõike muud kui õnnetu.

Seda emotsiooni suutis isegi ületada Gabon kaks päeva hiljem Maroko vastu. Hiilgavaid pöördeid võtnud mängule pani punkti seitsmenda lisaminuti värav karistuslöögist, mis tõi korraldajale 3:2 võidu. Gaboni väravad vallandasid staadionil paraja kaose, nii et mängu uuesti alustamiseks kulus iga kord mitu minutit, kuniks pallurid fännide haardest vabanesid. Hakkasin mõtlema, et viimati olin teleri taga mängust nii tugevalt haaratud Kostja Vassiljevi Belfasti vägitükkide ajal – ükski suurklubide mäng vahepeal nii võimast elamust pakkunud ei ole.

Koduväljakueelis on justkui doping, mis innustanud nii Ekvatoriaal-Guinead kui ka Gaboni sedavõrd hullumeelseteks üllatusteks, et suu jääb lahti. Ja tahes-tahtmata loodad, et need tundmatud kujud niidaks jalust veel ja veel Koljateid. Elevandiluuranniku peale ma igatahes raha panustada ei riskiks, sest kuigi nad on ülikindlad favoriidid, püsib ka üllatusfaktor piisavalt kõrgel.

Ma ei tea Aafrika jalgpallist just kuigi palju ega hakka siin süvaanalüüsi lahmima. Küll aga võin kindlalt väita üht: Aafrika Rahvuste Karikas on üks kõige lõbusamaid turniire üldse ning kes seda veel enda jaoks avastanud ei ole, sel soovitan see iga hinna eest järele vaadata. Pisut päikest meie külmade ja pimedate talveõhtute keskele. Kõik mängud on otseülekandes nähtavad Eurospordis.

2 vastust postitusele: “Taavet vs Elevant ehk Aafrika jalgpall on võrratu”

• Arles ütleb:
    31. jaan. 2012 kell 01:46

Olen täitsa nõus et Ekvatoriaal-Guinea on käimasoleva Rahvuste karika suurüllataja ,kuid kui vaadata mida Elevandid Angoolaga tegid , hoolimata sellest , et edasipääs oli tagatud ja mängiti teise kooseisuga , trambiti Angoola maatasa, niiet kui eelmistes mängudes olid veel mingid lootused Ekvatoriaal-Guinea võitudele , siis nüüd ma arvan et veerandfinaalidest nad kahjuks kaugemale ei jõua , ei tahaks uskuda et Elevandid Drogba eestvedamisel alahindaksid Ekvatoriaal-Guinead samamoodi nagu viimast alahindasid alagruppi vastased.

• ¤¤¤¤ ütleb:
    31. jaan. 2012 kell 17:16

TÄna on samuti ülipõnev mäng kus lähevad vastamisi Gabon ja Tuneesia. Selles kohtumises selgitatakse C- alagrupi esikoht. Kindlasti on põnev jälgida Gaboni staarründalat Abumeyangi kelle nimi mulle enne turniiri küll midagi ei öelnud kuid kes on hiilgavaid mänge teinud.
    Sambia peatreener läks eile valet mängu jälgima. Tahtis näha kuidas eeldatav vastane st Angoola mängiba, aga võta näpust- vastane on hoopis Sudaan.
    Kindlasti on oodata põnevaid lahinguid ka veel D-grupist kus valitseb hetkel väga segane seis. eks näeb kes sealt edasi lähevad. Ise loodan et Guinea ja Mali.