header photo

Liverpool, mõtle, siis maksa!

Andy Carrolli on Damien Comolli suurim ebaõnnestumine. Foto: live4liverpool.com

Hooajal, milles Arsenal ja Chelsea on tavalisega võrreldes kehvemad olnud, võinuks Liverpoolilt oodata vahe tagasitegemist, aga juba märtsi alguses on selge, et Liverpool jääb kolmandat hooaega järjest Meistrite Liigast eemale ning peab end lohutama Carling Cupi võiduga ja potentsiaalse triumfiga FA Karikasarjas.

Kuigi toetajatel on kindlasti tore näha oma klubi karikaid võitmas, siis Liverpooli reaalne tase on vaatamata sellele, et suvised üleminekukulutused ületasid tulud lausa 43 miljoni euroga, teinud vaid tibusammu edasi.

Möödunud hooaja keskel klubi üle võtnud John W Henry poolt juhitud NESW investeerimisgrupp on Kenny Dalglishi meeskonna tugevdamiseks raha andnud, kuid paistab, et Dalglish ega jalgpallidirektor Damien Comolli pole seda raha just ideaalselt ära kasutanud.

Kui vaadata Transfermarkt.co.uk abil üksikasjalikult kõiki tähtsamaid täiendusi, mis on pärast Henry tulekut tehtud, siis asuvad seal nimekirjas Luis Suarez (26,5), Andy Carroll (41), Doni (vaba-agent), Craig Bellamy (vaba-agent), Sebastian Coates (8), Jose Enrique (8), Charlie Adam (8,4), Jordan Henderson (18) ja Steward Downing (22, 8). Sulgudes olev hind on miljonit eurot.

Samal ajal on klubist lahkunud Fernando Torres, Ryan Babel, Paul Konchesky, Raul Meireles, David N’Gog, Sotirios Kyrgiakos, Emiliano Insua ja mõned teised. Laenulepinguga on taas välja läinud Alberto Aquilani ning lisaks temale ka Joe Cole ja Dani Pacheco. Ükski neist ei ole mängija, kelle asendamisega suuremaid probleeme peaks tekkima.

Kui liita kokku Liverpooli poolt sisse toodud mängijatele kulutatud summad, siis saame kokku 131,2 miljonit eurot, mis on üsna märkimisväärne summa ning kui võtta välja tasuta saadud Doni ja Bellamy, siis on see kulutatud vaid seitsme mängija peale. Kui nendele üleminekutele kulunud summa omakorda seitsmega jagada, saame teada, et keskmiselt kulutati ühele selle nimekirja mängijale ligi 19 miljonit eurot. Sellise summa eest peaks leidma väga häid mängijaid, kes suutnuks koheselt Liverpoolile väga palju juurde anda, kuid kas Liverpool leidis nad?

Minu jaoks ei ole aga küsimustki, et Liverpooli tehtud üleminekud on olnud rämedad ülemaksmised mängijate eest, kes on reaalsuses väärt ehk pool nende eest pakutud summast ning kes on vaevu edasiminekut seniste mängijate üle. Ainsad diilid neist kuuest, mis kriitikast vabaks jääda võivad, on minu silmis Luis Suareze ja Jose Enrique sisse toomine.

Alustades väikseimast diilist, siis Sebastian Coates oli emotsiooni pealt tehtud ost ning maksta 8 miljonit noore mängija eest, kes enne Copa Americal heade esituste pakkumist oleks ilmselt 1-2 miljoni euro suuruse üleminekutasuga saadaval olnud, polnud ehk see, mida Liverpool nii väga vajas. Seda diili saab aga paremini hinnata paari aasta pärast.

Charlie Adami ostmine kannatab ka omajagu kriitikat ära. Kõrvaltvaatajana jättis ta mulle sellise mulje, et Blackpoolis säranud mängija on korralik mängumees, aga Liverpoolile ei paku ta rohkem kui soliidset meeskonnamängijat. Adam on olnud korralik ja statistika põhjal üks Liverpooli paremaid mängumehi, andes kokku kuus väravasöötu ja tehes mängus keskmiselt 50 söötu, kuid kokkuvõttes on tegu siiski tabelikeskmiku tasemel poolkaitsjaga või tipptiimi pingipoisiga. Pärast Liverpooli keskvälja tähtsaima lüli Lucas Leiva vigastust hooaja esimesel poolel on Adami mäng väga ebastabiilseks muutunud.

Ääremängijate Jordan Hendersoni ja Steward Downingu eest maksis Liverpool kindlasti liiga palju. Ei Downing ega Henderson pole oma meeskonna ründemängule lisa pakkunud. Kahe mehe “ühiskontole” jääb üks värav ja üks väravasööt, need on ka mõlemad 21-aastase Hendersoni poolt. Ääremängijatena ei suuda nad teravust luua ja kõige tipuks jääb ka lõpp-produkt kehvaks.

Hendersoni puhul on lootus, et temast saab hea mängija, kuid tema ostmisel pakuti mängija reaalse väärtusega võrreldes vähemalt kahekordset summat – tegu ju siiski noore inglasega. 27-aastase Downingu kohta võib sama väita, kuid seda  ilma suurema tulevikuprospektita ja paari korraliku hooajaga Aston Villas.

Otsus Andy Carrolli eest umbes 40 miljonit eurot välja käia on aga mitte-Liverpooli fännidele juba pikemat aega nalja pakkunud ning endine Tottenhami skaut Comolli ei saa jätkuvalt sellele diilile häid õigustusi tuua. Premier League’is pool hooaega mänginud mehe eest, kelle vaba aja viitmise eelistused üksi oleks pidanud panema Liverpooli mõtlema selle üle, kas tasuks isegi 8-kohaline number välja käia.

Kindlasti omab Liverpooli otsuste üle teatud mõjuvõimu Dalglish ise, kuid Comolli roll jalgpallidirektorina annab talle üsna suure autonoomia ja seni pole ta oma ülesannetega sugugi hakkama saanud.  Prantslane ei paista läbirääkimiskunstist midagi teadvat, endise skaudina ei ole ta millegipärast mängijate analüüsiga hakkama saanud ning ta kulutab oma omanike raha nagu ta mängiks Football Manageri.

Liverpooli selle hooaja tulemused on näidanud välja väga suurt sõltuvust Lucas Leivast, sest enne tema vigastust püsis Dalglishi tiim esineliku konkurentsist ja statistika põhjal on ta jätkuvalt klubi parim mängija (allikas: WhoScored.com). Kui ühe mehe puudumine on nii suurte tagajärgedega, siis näitab see selgelt, kui nõrk on Liverpooli tiimi selgroog.

Comolli lubas hiljuti antud intervjuus, et teeb suvel mõned muudatused ning Liverpooli fännid peavad lootma, et need saavad olema läbimõeldud ja õiged, sest mingi hetk keerab Henry kindlasti oma rahakraanid kinni. Möödunud suvel keskendus Liverpool sellele, et tugevdada positsioone, mis tegelikult nende mängu kvaliteedi osas palju ei muuda (ääred), nüüd oleks aeg leida üks väga korralik mootor keskväljale, väga hea ründav poolkaitsja ning kui see on tehtud, siis üks mitmekülgsem ründaja, kes suudaks hooaja peale lüüa 20-30 väravat.

Probleeme, mida parandada, jagub üle väljaku, aga kõigepealt tuleb vundament korda teha. Lucas Leivale puudub korralik asendus, Charlie Adam on väga kaugel tippklassi mängujuhist, mida Liverpool pärast Xabi Alonsot vajanud on, ning on selge, et vananevale ja vigastusi ravivale kaptenile Steven Gerrardile ei saa meeskonna lootusi üles ehitada, eriti arvestades, et isegi tervena pole tema panus enam see, mis mõne aasta eest. Liverpooli keskväli vajab suurt remonti ning selleks peab Comolli ilmselt Suurbritanniast väljaspoole vaatama.

17 vastust postitusele: “Liverpool, mõtle, siis maksa!”

 • zaz ütleb:
  12. märts 2012 kell 15:16

  Millised need Andy Carrol’i vaba aja veetmise eelistused siis on?

 • ericbana ütleb:
  12. märts 2012 kell 15:32

  mitte just minigolf ja Xbox ilmselt

 • robert ütleb:
  12. märts 2012 kell 15:39

  minu arvates on charlie adam ikka väga hea olnud. hea odav ost ning ta pikki palle ja nurgalööke on väga ilus vaadata. liverpooli top 5 mängija sel aastal selgelt suarezi, skrteli, enrique ja bellamy kõrval. mõni paneks siia ka reina, aga mina pole kunagi ta suur fänn olnud, eksib liiga tihti tippväravavahi kohta.

  downingu ja carrolli koha pealt olen sinuga nõus, coatesele tuleb ainult aega anda – potensiaal on suur. samuti henderson on kohati näidanud head mängu ning küll tal see kõik aastatega tuleb, arsenali vastu oli väga hea!

  ise olen chelsea fänn ja halbade ostude koha pealt ei tohiks tegelikult üldse sõna võtta 🙂

 • realking ütleb:
  12. märts 2012 kell 15:42

  Naisepeks

 • buhuuu ütleb:
  12. märts 2012 kell 15:48

  Liverpool on klubi mida ma koige vahem maailmas sallin
  Ja kuna ise elan manchesteris siis lugupeetud caroll on ammu
  Juba ylelinna naljanumber.
  Aga pean sulle vastuseks kirjutama et ainult statistika lehekylgi
  Sirvides ei saa sa paris oiget pilti. Eelkoige Downingu ja Hendersoni koha
  Pealt. Vaadates viimaseid kymmet mangu siis ainuke mees kes keskvaljalt midagi teebja ehitab on Downing. Henderson on taielik labipolemine olnud. Aga downing on vaikselt oma mangu leidnud ja on aartel mangides koos bellamyga paris terav olnud.

 • Tanel Tursk ütleb:
  12. märts 2012 kell 16:00

  Downing ja teised on kõik sellised korralikud mängijad, kes võiks täiesti vabalt meeskonda kuuluda, aga artikli mõte on selles, et selle raha eest oleks võinud kokku panna palju parema tiimi ning näiteks Downingu tasemega mängijad leiab ka 10 miljoni euro eest.

 • Kristen ütleb:
  12. märts 2012 kell 17:00

  Liverpooli fännina tekkis paar kohta, kus võiks vaielda.

  1) Torrese asendamisega ei tohiks väga suuri probleeme olla. Tõesti? Olenemata sellest, mis ta praegu Chelseas teeb, oli ta Liverpoolis ikka väga kõva ründaja, kellel nagu väga suuri puudusi ei olekski. Teist sellist ründajat on ikka suhteliselt raske leida.
  2) Henderson ei ole ääremängija. See, et Dalglish ta tihtipeale äärele suunab, on minu arust vale, aga see ei tee temast ikka veel ääramängijat.
  3) Nagu eelpool mainitud, siis tuleks anda 1-2 hooaja jagu aega, enne kui kritiseerima hakata. Raske ongi mängima hakata, kui ühel hooajal on järsku 5-6 muudatust põhimeeskonnas.

  Aga muidu oli artikli point õige ja päris hea lugemine. Jõudu edasiseks!

 • Eduard Mägi*unn ütleb:
  12. märts 2012 kell 17:55

  ma ei saanud ikka vastust sellele, et mida nad mõtlema peaksid? Tulevikku ette nägema?
  Tegid ju Torrese müügiga hea diili ja Carrolli ostmisega kehva. Asi on tasakaalus.

 • Jim Beam ütleb:
  12. märts 2012 kell 18:23

  natuke nagu lahjaks jääb see analüüsi pool, selliseid standardseid seisukohti võib igaüks järjest lahmida. Meeste mängu peaks vaatlema ikkagi valitud taktika taustal…mis on üldse võimalik neil meestel oma situatsioonis väljakul üldse teha?

 • to: Eduard From:realking ütleb:
  12. märts 2012 kell 18:55

  Tegu naisepeksjaga

 • buhuuu ütleb:
  12. märts 2012 kell 19:33

  Aga samas on Tanelil oigus et selle raha eest oleks saanud ikka oluliselt kovema
  Mansa kokku panna. Moned tiimid tegid ikka vaga haid diile suvel
  Nagu naiteks newcastle kes demba ba free transferiga west hamist sai.
  John henryil tundub aga rulli jaguvat ja eks nad niikaua kulutavad kuni lopuks
  Normaalse tiimi kokku saavad, kysimus lihtsalt selles et kaua see aega votab ja palju selleks ajaks raha kulunud on.

 • buhuuu ütleb:
  12. märts 2012 kell 19:37

  Aaa kerge vordlus tuli meelde mida city fannid naeravad.
  Aguero 36 milli naela. Caroll 35 milli naela. Selle lisa millioni eest on vana paugutanud mingi 20 kolli

 • anastasia ütleb:
  12. märts 2012 kell 20:07

  huvitav, kus kohast tuleb teema, et näiteks Ba oleks rämedalt kolle löönud? või Aguero? ideepoolest peaks Torres ka ju kõmmutama… pole ju sitt vend tegelikult.
  ei saa veel öelda, et tegemist on/oli rumalate ostudega – kui inimesed viitsiksid natukene süveneda, siis ostud olid loogilised ja ratsionaalsed… lihtsalt näiteks need vennad, kes peaksid häid tsenderdusi jagama, ei suuda kuidagi seda tehtud.
  Taneli kirjutis on raha vs tulu (performance) süsteemile rajatud ning selles suhtes ei olegi midagi ette heite… pole nõnda lihtne see, sest elemente, millepärast mõne mängija eest topelt makstakse pole tihti näha.
  ja lõpetuseks – kui sa vahetad välja üle poole first team mängijatest, siis pole väga ime kui midagi nihu läheb… kui mängijad aga sisu omavad, siis on manageri asi nad tasapisi tööle panna.
  võiks isegi tõdeda, et hooaja algus oli mõneti üllatav.
  igatahes jõudu süvitsi minemises.

 • Tanel Tursk ütleb:
  12. märts 2012 kell 20:11

  Paar täpsustust siis neile, kes ei tea, või soovivad diskuteerida.

  1. Carrollil oli juba enne Liverpooli reputatsioon, et ta kipub ööelu liialt usinalt nautima. Suutis Newcsatle’is isegi purjus peaga vigastuse saada, mis ta mitmeks nädalaks eemale jättis.
  2. Torrese eelmine pool hooaega oli tal sarnane, kuigi mitte nii hull, väravalöömiskriis nagu praegugi.
  Liverpoolile toodi kandikul allakäigutrepil oleva mängija eest 50 miljonit inglise naela, aga ütleme nii, et pool sellest rahast visati tuulde. Carrolli eest oleks mingil määral mõistlik olnud välja käia 10-15 miljonit naela, ta oli anult pool hooaega Premier League’is mänginud ja ega ta väravalöömisrekord või mängustiil nii imeline ka ei olnud, et talle tormi jooksma pidanuks.
  3. Ja ausalt öeldes ma ei nõustu sellega, et 1-2 hooaja pärast alles tulemusi näeme. Seda võib öelda Coatesi ja Hendersoni koha pealt, kes on noored ja toored produktid (mistõttu oli ka Hendersoni eest nii suure summa välja käimine taas veider liigutus). Juba ainuüksi selle 130 miljoni euro eest oleks korraliku otsimistööga (st et üle ei maksta) võimalik täiesti nullist ehitada kogu algkoosseis. Enamus Liverpooli ostud on aga sellised, et võis juba ette näha, et need annavad neile väga vähe juurde. Miks Liverpooli mäng on ainult marginaalselt paremaks muutunud? Sest meeskonna tähtsamates rollides pole piisavalt kvaliteetsed mängijad – põhimõtteliselt ültesin seda sama postituses, aga ütlen siis uuesti, et tegeletud on fassaadi korrastamisega, aga vundament on mäda.

  Liverpooli plaan on jäänud arusaamatuks ning mis iganes see plaan ka oleks, on Comolli selle realiseerimisega hätta jäänud. On ju ta varem Tottenhami poolt samast rollist vallandatud (kulutas seal ka palju raha, aga suutis nii mõnegi hea mängija sisse tuua ka, kuid pärast tema lahkumist hakkas Tottenhamil järsku palju paremini minema).

 • anastasia ütleb:
  12. märts 2012 kell 21:32

  Marginaalselt parem? Tulemused jah, kuid mängupilt on nagu öö ja päev kahe eelmise hooajaga võrreldes. Tõsi on muidugi see, et tulemused loevad.
  Makstud summad on küsitavad, sest selle raha eest saanuks osta tervelt kolm prantsusmaa liiga meeskonda ja nendest 30-st mängijast siis 2-3 aasta jooksul sobivad välja valinud.
  Selles suhtes on Comollil õigus, et 1-2 mängijat on vaja… kes aitaksid viimasel kolmadikul liinid lahti joosta-mängida. See teeks ka DMi töö kergemaks ning Lucas võiks rahulikult puhata mõned mängud.

  Adam ja Downing on selgelt mänginud alla enda võimete – nende tsenderduste efektiivsus on 1-2%. Taoliste söötude andmine ei ole asi, mis üleöö jäädavalt kaob. Kui Adam suudaks kasvõi 10% B’pooli nurgalöökidest L’pooli tuua, siis oleks ta justkui tasuta saadud.

  Kui näiteks Barry ja Milner siirdusid Man City’sse, siis… ei tulnud neil teps mitte asjad välja – nüüd on raske nad algkoosseisust välja jätta.
  City’l oli puudu ühest loovast mängijast, kes mängu viimasel kolmandikult lahti jookseks – Silva näol nad said selle mängija.

  Juba nendel lihtsatel põhjusel võib väita, et alles järgmine hooaeg näitab ära, kas ostud olid õigustatud.

  Lõpetuseks ütleks veelkord, et L’pool on ca 85% mängudest kontrollinud, kuid pole suutnud väravat lüüa, mis veelkord viitab sellele, et loovus ründetöös (siinkohal tuletaksin meelde ühe lihtsa ütluse: “parim kaitse on rünnak”) jätab soovida.
  Seal peitub järgmine katsumus.
  Vale on väita, et vundament on katki – seda alles valatakse. Kuidas vundamenti ehitatakse?

 • mait ütleb:
  12. märts 2012 kell 23:28

  lugesin ja tahtsin parandada, aga õnneks lugesin ja Kristen ütles juba kõik olulise ära. Kiitus!

 • Stok ütleb:
  13. märts 2012 kell 17:03

  Liverpool on nagu Man City kui šeigid klubi ostsid. Tõelisi tippe kätte ei saada, siis ostetakse järgmise suurusjärgu tegijaid, aga kuna kõik teavad, et ostjal on nii häda kui raha, siis pannakse summale veel üks null sappa. Mark Hughes’i Man City kubises mingis mõttes staaridest, aga tulemust ei tulnud. Sel pole mitte mingisugust tähtust, milline on pallivaldamine, kui kastis jäädakse palliga hätta. Ei loe, mitukümmend pealelööki mängujooksul tehakse, kui raamidesse lendab mõni üksik. Väravaraamide tabamise võib ebaõnne alla liigitada, tervet käesolevat hooaega mitte. Isegi kui vahel mäng või kaks võidetakse, siis kohe järgneb tagasilöök. Ainult kolmes liigamängus on löödud 3 väravat, üheksas on jäädud sootuks kuivale. 27 mänguga on löödud 30 väravat ja teenitud 39 punkti ehk 1.44p/mäng. Karta on, et kui flopid minema saata ja uued asemele tuua, siis tuuaksegi uued flopid asemele, aga igal juhul on vaja suvel mõned mehed välja vahetada.

 

Lisa kommentaar

Autor

 • Tanel Tursk Tanel Tursk
  Olen Soccernet.ee seltskonna üks pikemaajalisi liikmeid ja praegune välismaa toimetaja. Minu peamine huvi on Itaalia jalgpall, kuid olen loomulikult kursis nii Eestis kui ka mujal välismaal toimuvaga.

Autori postitused

Teema postitused