header photo

Tuulde visatud raha: 10 meest, kelle eest maksti liiga palju

Stewart Downingu kehva hooaega on internetiavarusteski parodeeritud. Pilt: hereisthecity.com

Euroopa klubijalgpalli tervas tipus on hooaeg kohe läbi saamas ning algamas on see periood, mil lahinguid ei peeta mitte mänguväljakul vaid klubide kontorites ja telefonitorude otsas ning eesmärgiks on saada endale järgmiseks hooajaks võimalikult hea meeskond.

Alati ei suuda mängijaid valivad direktorid ja treenerid oma tööga kõige paremini toime tulla ning mai keskpaik on see aeg, mil saab nende möödunud hooaja jooksul tehtud oste ja müüke hinnata.

Mina vaatasin täna viie Euroopa suurima liiga klubide üleminekuid ning tegin seda eesmärgiga leida mehi, keda võiks ühel või teisel viisil lugeda ebaõnnestunud ostuks. Liigade valik on muidugi vaieldav, sest lisaks neljale klassikalisele suurele liigale vaatasin Prantsusmaa klubisid, kuigi hetkel võiks paremuselt viiendaks liigaks pidada ka Portugali oma.

Lõpuks valisin umbes 30-pealisest nimekirjast kümme ja kasutasin selleks erinevaid kriteeriumeid, millest üks oli loomulikult see, kui võrreldav oli mängija antud panus tema eest välja käidud hinnaga.  Seetõttu sattusid nimekirja ka mõned mängijad, keda võib lugeda suurteks talentideks või küllaltki headeks mängijateks.

Ainult makstud summa ei mänginud valiku tegemisel rolli, sest tähtis oli ka see, mida sellise summa välja käimine antud klubi jaoks tähendas ning kui palju see hooaeg on mängija hinnasilti mõjutanud. Just viimase tõttu ei kaalunud ma näiteks mängijat nagu Nuri Sahin, kes on vaatamata pingil istumisele väärt rohkem kui Real Madrid tema eest 2011. aasta suvel välja käis.

Mängijad on järjestatud tähestikulises järjekorras. Üleminekusummad on ümardatud ja need pärinevad Transfermarkt.co.uk’st ning ei pruugi olla täiesti täpsed, sest baseeruvad tihti spekulatsioonidel, kuna reeglina ei avalda klubid üleminekusummasid.

Bryan Ruiz (Fulham)
Eelmine klubi: Twente
Üleminekusumma: 13 miljonit eurot

Fulham maksis Kosta Riika koondise äärepoolkaitsja eest summa, mida üks Premier League’i tabelikesmik nagu Fulham just väga tihti välja ei käi, aga Ruizi panus Premier League’is on jäänud ebakindlaks.

Kohanemine Londonis võttis Ruizil aega ning kuigi tal oli vahepeal periood, kus ta kiitust sai, ei suutnud ta seda vormi lõpuni vedada. 26-aastane mängija lõpetas Premier League’i hooaja kahe värava ja kolme väravasööduga.

Oma rolli mängis Ruizi probleemides ka see, et teda ei kasutatud alati talle meelepärasel äärepoolkaitsja kohal.

Siiski ei tasu Fulhamil meest maha kanda, sest kohati näitas ta tõesti, et tal on potentsiaali Fulhami jaoks tähtsaks mängijaks saada, aga vaevalt, et tema avahooaeg Fulhami ootustele vastas.

Cristian Zapata (Villarreal)
Eelmine klubi: Udinese
Üleminekusumma: 9 miljonit eurot

Villarreal maksis kaitsja eest, kelle ümber oli aastaid üsna tugev “haip” olnud, 9 miljonit eurot ja mõtles optimistlikult, et sai endale mehe, kes suudab omal positsioonil üheks Hispaania liiga parimaks tõusta.

Suur oli üllatus, kui oma kiiruse poolest tuntud Zapata nii La Ligas kui ka Meistrite Liigas heade vastastega vastamisi minnes täielikult läbi põles. Kolumblane on nii meedialt kui ka fännidelt palju kriitikat saanud ning tema taset aitab mingil määral kirjeldada ka see, et Udinese sai ilma temata suurepäraselt hakkama.

Zapata tähelend algas mõne aasta eest ning selle perioodi jooksul spekuleeriti korduvalt, et mitmed tippklubid on teda jälginud, aga pärast tänavust aastat pole üllatus, miks ükski klubi polnud lõpuks pakkumist teinud ning Udinese, kes oma parimate meeste eest hingehinda küsib, Zapata nii meelsasti ära andis.

Aga Football Manageri generatsioonile (seal mängus on Zapata aastate jooksul üks parimaid kaitsjaid olnud) on raske selgeks teha, et Zapata polegi väga hea kaitsja ja välismaa suurklubide foorumites kolades võib näha nii mõndagi kasutajat, kes usub, et La Ligast langenud Villarreali ridadest tuleks just Zapata odava hinna eest endale võtta.

Diego Forlan (Inter)
Eelmine klubi: Atletico Madrid
Üleminekusumma: 5 miljonit eurot

Interi jaoks oli 5 miljoni euro suurune üleminekusumma ja 3 miljoni euro suurune aastapalk risk, mida tasus pärast Samuel Eto’o lahkumist võtta, aga sellist läbikukkumist Forlani poolt oli raske ette kujutada.

Vigastuste tõttu jättis ta vahele pool hooaega ning ka terveks saades langes ta lõpuks pingile. Interi hooaja otsustavates mängudes ta minuteid ei saanudki, kuigi treener Andrea Stramaccioni andis talle oma esimestes mängudes võimaluse end tõestada.

Forlani saagiks Serie A-s jäi 2 väravat ja 2 söötu ning suure tõenäosusega läheb ta suvel peaaegu mitte millegi eest Milanost minema.

Eder (Cesena)
Eelmine klubi: Brescia
Üleminekusumma: 5 miljonit eurot

Kui sa oled väljalangemisega heitlev Serie A klubi, siis pole sul suure tõenäosusega rahaga priisata. Cesena võttis aga suure riski, kui maksis Brescia mängija Ederi eest 5 miljonit eurot.

Varemgi Serie A-s mänginud Ederilt lootis Cesena korralikku väravasaaki, aga tipuründaja suutis enne jaanuari lõpus Sampdoriasse laenule minemist oma kontole saada vaid kaks väravat! Cesena lõpetas oma katastroofilise üleminekupoliitika tulemusena Serie A-s kindla viimasena ja mängib järgmine hooaeg Serie B-s. Lisaks Ederile võeti meeskonda ka mitu suurepalgalist veterani nagu Mario Santana, Vincenzo Iaquinta ja Adrian Mutu.

Eljero Elia (Juventus)
Eelmine klubi: HSV
Üleminekusumma: 9 miljonit eurot

Juba suvel, kui Juventus noort hollandlast nii meeleheitlikult jahtis, mõtlesin ma, et kas tõesti alternatiivseid võimalusi ei leita.

Elia oli juba HSV ajal tuntud kui väga ebastabiilne mängumees ning ei suutnud isegi seal meeskonna põhikoosseisu pääseda. Lisaks sellele oleks Juventus pidanud mõtlema selle peale, miks HSV üldse teda müüa tahtma peaks, sest Bundesliga klubi oli samal ajal tegemas väga korralikku noorenduskuuri ja Elia reputatsiooniga mängija võinuks ju olla plaanide keskmes.

Ta ei tundunud nagu mängija, keda varasemates üleminekuakendes palju vigu teinud Juventus endale lubada sai ning kuigi ma uskusin algusest peale, et ta ei suuda klubile erilist mõju avaldada, on veidi üllatav, et ta piirdus lõpuks vaid nelja Serie A mänguga.

Juventuse õnneks oli Elia ostmine ainus märkimist väärt viga, mis klubi hooaja jooksul tegi.

Javier Pastore (PSG)
Eelmine klubi: Palermo
Üleminekusumma: 40 miljonit eurot

Pastore on vaieldamatult üks jalgpalli suuri ründetalente, aga arvestades, et PSG käis tema eest välja lausa 40 miljonit eurot, võinuks loota, et ta tõuseb Prantsusmaa liiga suurimaks täheks. Nii pole aga läinud ja isegi PSG hooaja parima valimisel mahuks ta vaevu esikolmikusse.

Pastore on üks PSG võtmemängijaid olnud, aga näiteks on teine suvine täiendus Jeremy Menez, kes maksis praktiliselt viiendiku Pastore hinnast, olnud vähemalt sama produktiivne.

Järgmistel hooaegadel peab Pastore PSG-le palju rohkem stabiilsust pakkuma, kui ta tahab tõestada, et ta oli 40 miljonit eurot väärt.

Jordan Henderson (Liverpool)
Eelmine klubi: Sunderland
Üleminekusumma: 18 miljonit eurot

Henderson on üks kahest Liverpooli mängijast, kes nimekirja mahub. 21-aastane poolkaitsja omab kindlasti omajagu talenti, aga 18 miljonit eurot on tema eest selgelt üle makstud.

Reaalsuses on tema kvaliteediga noorte mängijate hind umbes pool sellest summast ja see näitab, et Liverpoolis ei nähtud oma sihtmärkidele alternatiivide leidmisega just väga palju vaeva. Julgen öelda, et poolkaitsja eest välja käidud 18 miljonist eurost umbes 8 miljonit maksis selline väikene detail nagu Inglismaa pass.

Kaks väravat ja üks väravasööt 37-s mängus on 18 miljonit eurot maksnud ründavalt poolkaitsjalt selgelt vähe, olgu ta kasvõi 17-aastane, rääkimata juba 21-aastasest mängumehest nagu Henderson.

Marco Borriello (Roma)
Eelmine klubi: Milan
Üleminekusumma: 10 miljonit eurot

Borriello üleminek kuulub valikusse väikese mööndusega. Tegelikult kuulus ta juba varem Roma ridadesse, aga selle hooaja eel osteti ta lõpuks Milanilt välja.

Pärast seda lõppesid ka Borriello head esitused, sest Luis Enrique usaldust kõrgepalgaline ja kalli raha eest ostetud ründemees võita ei suutnud.

Ta tegi Roma eest sel hooajal kaasa vaid 7 Serie A mängu ning saadeti jaanuaris Juventusesse laenule, kus tema üle pikalt nalja visati ja isegi kodufännid tema suunas aeg-ajalt vilekoori lasid. Hooaja lõppfaasis suutis ta siiski oma reputatsiooni mingil määral päästa, lüües viimastes mängudes kaks väravat.

Roger Johnson (Wolverhampton Wanderers)
Eelmine klubi: Birmingham
Üleminekusumma: 5 kuni 8 miljonit eurot (esialgsed allikad väitsid, et maksti 8 miljonit eurot, aga klubide sõnul oli summa väiksem)

Wolvesi sugune klubi ei käi just tihti sellist summat välja nagu 5 miljonit eurot ning kui see pannakse lauale, et saada Premier League’ist välja langenud klubi kaitsja, siis peaks see ühe ratsionaalselt mõtleva inimese kulme kortsutama panema.

Wolves lõpetas hooaja Premier League’i halvima kaitsega ning 29-aastane Roger Johnson osales kokku 26-s liigamängus. Raha, mis tema eest maksti võib Wolves vaid unes näha. Pettumus kasvas, kui Johnson paar kuud enne hooaja lõppu, kui Wolvesi lootused veel täiesti elus olid, klubi treeningule joogise peaga ilmus.

Naljakal kombel tegi äravahetamise sarnase vea Blackburn,  kes lõpetas Premier League’i eelviimasena ja teisena kõige halvema kaitseliiniga. Nemad maksid Johnsoni endise keskkaitsepartneri Scott Danni eest Birminghamile 7 miljonit eurot ja Danngi ei teinud kõige parema hooaja.

Stewart Downing (Liverpool)
Eelmine klubi: Aston Villa
Üleminekusumma: 23 miljonit eurot

Kui ma oleksin üleminekut järjekorda pannud, siis Downing oleks nimekirja vaieldamatu number üks. Liverpooli üks suurimatest täiendustest tegi katastroofilise hooaja.

Vaatamata sellele, et ta osales 36-s Premier League’i mängus ei suutnud ta selle ajaga ühtegi väravat lüüa ega isegi väravasöötu anda. See on äärepoolkaitsja kohta uskumatu statistika.

27-aastasena pole tal enam väga palju aega, et kriitikute suid lukku panna.

5 vastust postitusele: “Tuulde visatud raha: 10 meest, kelle eest maksti liiga palju”

 • sms laen ütleb:
  18. mai 2012 kell 02:04

  mis allikaid makstud summade osas on kasutatud?

 • Risto ütleb:
  18. mai 2012 kell 02:07

  Ära unustasid tegelt veel Liverpooli Adami, kes suutis üksi poolile 10 punkti kaotada.
  Samas oli õige tegu, et palju vihatud A.Carroll siia listi ei sattunud…

 • Tanel Tursk ütleb:
  18. mai 2012 kell 02:22

  Carroll oli nagunii eelmise hooaja üleminek.

 • stewart ütleb:
  18. mai 2012 kell 07:44

  mängisin piisavalt hästi, et inglise koondisesse pääseda

 • väv ütleb:
  23. dets. 2013 kell 21:54

  kägu,pragu,vahe.

 

Lisa kommentaar

Autor

 • Tanel Tursk Tanel Tursk
  Olen Soccernet.ee seltskonna üks pikemaajalisi liikmeid ja praegune välismaa toimetaja. Minu peamine huvi on Itaalia jalgpall, kuid olen loomulikult kursis nii Eestis kui ka mujal välismaal toimuvaga.

Autori postitused

Teema postitused