header photo

Flora “fännid”, tulge mõistusele!

Laupäevane Meistriliiga-päev jõudis uudisveergudele ja jäi inimestele meelde suuresti valedel põhjustel – ei olnud selleks Flora kindel esitus või Levadia ja Kalju põnev viik, vaid fännide vastasseis turvanõuetele.

Kes teemasse süvenenud ei ole, siis on Flora poolehoidjad (ja nendega koos ka mõne teise klubi poolehoidjad) pahased nende tegevust staadionil piiravate turvanõuete peale – Eestis pole lubatud staadionil pürotehnika kasutamine, lisaks teevad mängu vaatamise nende jaoks keeruliseks neid iga nurga alt kiusavad turvamehed.

Kui fännid reegleid rikuvad (kasutavad pürotehnikat või lihtsalt kaklevad), ei saa karistada mitte nemad, vaid klubi, mida nad fännavad. Seega on püro kasutamine hetkel põhimõtteliselt karistamatu tegevus – fännil endal ei juhtu sellest suurt midagi, küll aga peab nende lemmikmeeskond ja ka mängu korraldav klubi trahvi tasuma.

Flora ultrad tõusid tähelepanu keskpunkti viimati 9. juuni kodumängus Levadia vastu, kui levadialaste väravavahti Roman Smiškod õlletopsiga visati ning fänlust pürotehnikaga rikastati. Jalgpalliliidu distsiplinaarkomisjon otsustas klubi rahatrahviga karistada ning hoiatas, et samalaadse rikkumise kordumise korral võib Florat ees oodata mäng(ud) tühjade tribüünide ees.

Igatahes – 30. juuni kohtumisel Sillamäe Kaleviga olid Flora ultrad turvameeste poolt kõrgendatud tähelepanu all. Ühel hetkel tekkinud sõnavahetus lasi tunded valla ning järgnenud möllus olid osalisteks nii ebakompetentsed turvainimesed kui ka lapsikult käitunud fännid. Nägime nii pürotehnikat, pipragaasi kui ka muid tribüünile mittekuuluvaid asju.

Kolmveerand tundi hiljem Kadriorus toimunud Levadia ja Kalju mängule ilmusid needsamad Flora poolehoidjad, kuid Levadia klubi poolt antud korralduste tõttu ei lastud värskelt probleeme tekitanud inimrühma mängule sisse. Seejärel ilmusid ukse taha jäetud kinnitamata andmetel Levadia fännisektori taga olnud aia lähedusse ning viskasid põlevat pürotehnikat üle aia levadialaste suunas.

Ma ei räägi selles postituses Flora fännidest kui kõikidest Flora poolehoidjatest. Nende seas on ka normaalseid inimesi, inimesi, keda ma isiklikult tunnen. Jutt käib nendest, kes demonstratiivse ülbusega oma lemmikklubile pahandusi kaasa toovad ning jätkuvalt sigadusi korda saadavad. Nimetan neid edaspidi jutumärkides “fännideks”.

Flora “fännid”, tulge mõistusele! Miks te oma väidetavale lemmikklubile halba soovite? Kui soovite pürotehnika legaliseerimist, siis on seda kasutades möllamine ja mässamine täielikult vastunäidustatud. Mida te sellega saavutada üritate?

Valesti käitusid ka turvamehed, kuid teie reaktsioon sellele tõmbas igasugusele mõistvale suhtumisele vee lõplikult peale. “Kirsiks tordil” oli veel Levadia mängul toimunu, millega oleks halvema õnne korral võidud tekitada nii inimvigastusi kui tõsist materiaalset kahju.

Levadia klubi otsus Flora fänne mängule mitte sisse lasta oli õige. Miks peaks Levadia endale vabatahtlikult trahve ja karistusi kaela tõmbama, kui on näha, et florakate sisselubamisest head nahka niikuinii ei tule? Pisut kahju on “süütutest” fännidest, aga see on paratamatu, sest keegi peale teie enda ilmselt ei tea, kes täpselt on pailapsed ja kes paadunud püromaanid ja huligaanid.

Olin enne eilset isiklikult pigem pürotehnika tribüünidel legaliseerimise poolt. Sellega ei oldud kellelegi ohtu valmistatud ning seda tehti seni küll määrustevastaselt, kuid siiski suhteliselt tsiviliseeritud ning mõistlikul kombel. Eilne päev muutis aga minu arvamust sajakaheksakümnekraadiliselt. Lillekülas toimunust palju rohkem näitas “fännide” ebaküpsust Kadriorus juhtunu. Selliste inimeste kätte ei saa, ei tohi pürotehnikat usaldada.

Soccernet.ee foorumis ähvardavad erinevate klubide põhifännid nüüd mänge boikoteerima hakata. Kui teistel klubidel oleks sellest ilmselt tõsiselt kahju, siis Flora saaks boikoti ajal ilmselt pisut kergendatumalt hingata, kuid poolehoidjaid hakataks peagi igatsema. Distsiplinaarkomisjon annab neile ilmselt niikuinii ühe mängu tühjade tribüünide ees.

Igatahes ajendavad laupäevased intsidendid nüüd kõiki osapooli põhjalikule järelemõtlemisele. Olukorras on süüdi vähemal või enamal määral kõik osapooled – EJL, klubid ise, turvameeskond ja muidugi “fännid”. Loodame vaid, et asjale leitakse mõistlik lahendus. Kõige sinnapaika jätmine ei oleks õige, sest fännideta oleks niigi nigelas seisus Meistriliiga puhta mõttetu. Ilma fännideta pole jalgpalli, ilma pürota suudab aga jalgpall vähemalt esialgu hakkama saada. Eilsete juhtumite valguses tulevärki ilmselt lähimate aastate jooksul legaliseerima ei rutata.

3 vastust postitusele: “Flora “fännid”, tulge mõistusele!”

 • Flora Ultra (not) ütleb:
  1. juuli 2012 kell 21:17

  Selge, võtame kuulda. Väga hariv kirjatükk, tänud Raul!

  Tõsisemalt rääkides, ei saa ma aru, mis selle blogipostituse mõte on? Kas tõesti uskus autor, et see muudab nüüd maailma?

  Asi ei olegi nende lolluses, vaid selles, et neid lolle on võrreldes tarkade fännidega nii palju. Selliseid inimesi on ja jääb, nad tuleb peita lihtsalt normaalsete massi.

 • R ütleb:
  2. juuli 2012 kell 07:48

  Vaevalt, et autor maailma sellega parandada üritas. Pigem teavitada ka teisi jalgpallihuvilisi, kes foorumit ei loe, milliste debiilikutega tegu on. Olen ka ise püro poolt ja meeldib oma meeskonnale kaasa elada (Mitte Flora), aga sellisele jamale pole küll meie jalgpallis kohta. Sellele pätikambale ei ole meie jalgpallis kohta. Keegi ei käskinud 14 aastasena kooli pooleli jätta, kuna telekast sai põnevaid natsifilme vaadatud.

 • Tom ütleb:
  2. juuli 2012 kell 12:37

  “Tõsisemalt rääkides, ei saa ma aru, mis selle blogipostituse mõte on? ”

  Loe pealkirjast, mis on selle posti mõte. 😉

 

Lisa kommentaar