header photo

Mis saaks Jugoslaavia koondisest?

Luka Modric oleks üks Jugoslaavia koondise võtmemängijaid. Foto: football-pictures.net

Meistrite Liiga avapäeval Real Madridi ja Manchester City mängu vaadates hakkasin mõtlema selle peale, kui palju on erinevates tippmeeskondades endise Jugoslaavia päritolu mängumehi. Reali ja City mängus torkas see veel eriliselt silma, sest lisaks sellele, et horvaat Luka Modric Reali värve esindab, kanti mõlemad  City väravad “jugoslaavlaste” nimele – Edin Džeko on ju Bosnia ja Hertsegoviina koondislane ning Aleksandar Kolarov Serbia koondise mängija

Seega otsustasingi luua ulmelise stsenaariumi – endine Jugoslaavia, mis on tegelikkuses 1990-ndate algusest lagunenud kokku juba seitsmeks riigiks (Serbia, Sloveenia, Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina, Makedoonia, Montenegro ja Kosovo) otsustab panna välja ühise meeskonna. Oletagem siis, et põhjuseks on kas see, et riik taasühineb või pole kunagi lagunenudki – see polegi praegu oluline. Vaatame aga, milline võiks välja näha tänapäeva Jugoslaavia jalgpallikoondis.

Olgu märgitud, et Horvaatia koondis on hetkel FIFA edetabelis üheksas, Sloveenia 24., Bosnia ja Hertsegoviina 30., Serbia 42., Montenegro 48. ja Makedoonia 97. Ehk siis kui Makedoonia välja arvata, on kõik kuus FIFA mõistes riiki Eestist selgelt tugevamad.

Tean, et tegelikult ei oleks paljud nendest mängijatest ilmselt rahvuslike erimeelsuste tõttu tegelikult valmis ühes koondises mängima ning meeskonna sisekliima poleks just kõige tugevam, kuid heidame selle hetkel kõrvale – koostame paberi peal võimalikult tugeva rivistuse, kaasates sinna ka need mängijad, kes mingil põhjusel oma maa koondist viimasel ajal esindanud pole või oma koondisekarjääri üldse lõpetanud on.

Otsustasin välja selekteerida 23 meest, kes võiksid siis kujuteldaval suurturniiril osaleda. Nende seast omakorda 11-mehelise algkoosseisu, kes mängib formatsioonis 4-3-3. 23 mehest on kolm väravavahid, kaheksa kaitsjad, seitse poolkaitsjad ning viis ründajad.

Väravavahid

Esikinda valimine kujunes võrdlemisi lihtsaks – selleks on Milano Interis mängiv Sloveenia koondislane Samir Handanovic,  kes on ennast ka Eesti vutisõprade kollektiivsesse mällu kirjutanud. Mäletatavasti tõrjus just tema Eesti jaoks üliolulises kohtumises Serbiaga Nemanja Vidici löödud penalti.

Teisteks kollkipriteks valisin Horvaatia ja Serbia meeskonna praegused esinumbrid – vastavalt Stipe Pletikosa ja Vladimir Stojkovici.

Kaitsjad

Kaitseliinis annavad kõige enam tooni Serbia mängumehed – paremkaitses eelistan põhikoosseisu Horvaatia koondise kapteni Darijo Srna asemel Chelsea ja Serbia meest Branislav Ivanovici, keskkaitses mängib lihtsa valiku Nemanja Vidici kõrval horvaat Vedran Corluka, kelle kohta ihaldavad aga noored Stefan Savic ja Matija Nastasic.

Vasak äär on samuti päris põneva  valikuga – kohale kandideerivad Aleksandar Kolarovi kõrval veel Lazio mängija ning Bosnia koondislane Senad Lulic ning horvaatide Ivan Strinic. Kuna nii Kolarov kui Lulic on võimelised ka vasakpoolkaitsjat mängima, saab formatsioonis 4-4-2 nad ka mõlemad koosseisu mahutada, kuid esimese valikuna kaitsesse paigutasin mina Kolarovi.

Poolkaitsjad

Poolkaitseliinis torkas silma kaks tendentsi – ühelt poolt on kõikide meeskondade peale kokku väga hea valik keskpoolkaitsesse, kuid teisalt on justkui selle võrra vähem kvaliteetseid ääremängijaid. Seetõttu otsustasingi klassikalise 4-4-2 asemel 4-3-3 formatsiooni kasutada.

Niisiis – põhikoosseisust ei saa loomulikult välja jätta Luka Modricit, kelle kõrvale panin pisut kaitsvama suunitlusega Nemanja Matici ning Ivan Rakitici.

Vahetused on samuti päris korralikud – ründava poolkaitsja koha peal saab kasutada Milano Interi ja Serbia koondise raudvara Dejan Stankovici, äärtele saab tuua lisaks eelmainitud vasakäärtele veel Zoran Tošici või Milos Krasici.

Ründajad

Kõige suurem valik tippmängijaid avanes ründeliinis, kus Jugoslaavia treener (antud juhul mina) peab vastu võtma mitu rasket otsust. Viis vakantset kohta otsustasin täita nelja erineva riigi koondislastega, kusjuures viie sekka mahtus vaid üks horvaat ning joone alla jäid kõik serblased.

Põhikoosseisus alustavad kaks montenegrolast – Stevan Jovetic ja Mirko Vucinic – ning Edin Džeko. Pingil ootavad oma võimalust ainus koosseisu mahtunud Makedoonia esindaja Goran Pandev ning horvaat Nikica Jelavic.

Joone alla jääjad

Kuna valik oli loomulikult suur, siis pidid paratamatult osad head mängijad valikust eemale jääma. Eriti suur oli konkurents ründajate ning ründavate keskpoolkaitsjate seas, kuid muudel positsioonidel võis kohati isegi mängijaid väheks jääda.

Eraldi tooksin välja päris mitu nime – napilt ei mahtunud koosseisu koguni neli Horvaatia ründajat  (Mladen Petric, Mario Mandžukic, Ivica Olic ja Ivan Klasnic), lisas veel Serbia koljat Nikola Žigic. Poolkaitses peavad koju jääma Niko Kranjcar, Miralem Pjanic ning paraku ka eestlaste suur-suur lemmik Dare Vršic (:

Lõplik koosseis

Siin ta siis on, koos oma maa koondise eest peetud mängude ja väravate, vanuste, klubide ja kodakondsusega. Algkoosseis on tehtud rasvaseks.

Väravavahid

Samir Handanovic           57/0    28    Inter (Itaalia)                    Sloveenia
Stipe Pletikosa                    97/0    33    Rostov (Venemaa)              Horvaatia
Vladimir Stojkovic              42/0     29    Partizan (Serbia)                     Serbia

Kaitsjad

Branislav Ivanovic           54/7    28    Chelsea (Inglismaa)          Serbia
Darijo Srna                        97/19   30    Šahtar (Ukraina)                  Horvaatia
Nemanja Vidic                  56/2     30   Man. United (Inglismaa)       Serbia
Vedran Corluka                59/3    26   Lokomotiiv (Venemaa)      Horvaatia
Stefan Savic                       16/2     21    Fiorentina (Itaalia)            Montenegro
Matija Nastasic                     4/0     19    Man. City (Inglismaa)            Serbia
Aleksandar Kolarov         35/1    26   Man. City (Inglismaa)        Serbia
Ivan Strinic                           23/0    25    Dnipro (Ukraina)               Horvaatia

Poolkaitsjad

Miloš Krasic                        46/3    27    Fenerbahce (Türgi)                  Serbia
Dejan Stankovic               102/15   34    Inter (Itaalia)                            Serbia
Luka Modric                    60/8      27   Real Madrid (Hispaania)     Horvaatia
Ivan Rakitic                      46/8    24     Sevilla (Hispaania)              Horvaatia
Nemanja Matic                  5/0      24    Benfica (Portugal)                Serbia
Senad Lulic                        19/0    26    Lazio (Itaalia)             Bosnia & Hertsegoviina
Zoran Tošic                       44/8    25    CSKA (Venemaa)                       Serbia

Ründajad

Goran Pandev                 67/25   29    Napoli (Itaalia)                 Makedoonia
Edin Džeko                    47/25   26   Man. City (Inglismaa)    Bosnia & Hertsegoviina
Stevan Jovetic               22/9    22   Fiorentina (Itaalia)       Montenegro
Mirko Vucinic               30/14    28   Juventus (Itaalia)          Montenegro
Nikica Jelavic                   24/4     27    Everton (Inglismaa)         Horvaatia

Kui nüüd arvuliselt erinevate riikide esindatus kokku lüüa, saame teada, et koosseisu mahtus enim Serbia koondislasi (9), kellest põhikoosseisus on neli. Horvaadid on teisel kohal seitsme koondislase ning kolme põhimehega, Montenegro vastavad näitajad on 3 ja 2, Bosnia ja Hertsegoviinal 2 ja 1. Sloveenia oli esindatud põhiväravavaht Handanoviciga, Makedoonia meestest mahtus nimekirja vaid Goran Pandev, keda põhikoosseisus pole.

Huvi pärast lõin transfermarkt.de andmete järgi kokku sellise meeskonna väärtuse, milleks tuli 279,5 miljonit eurot. Sama internetisaidi edetabelis annaks see maailmas üheksanda koha, eespool muuhulgas Hollandist, Venemaast ja Brasiiliast. Võrdluseks – Eesti koondise 23 mängija väärtuseks hinnatakse pelgalt pisut üle 11 miljoni.

Päris võimas koosseis, või mis? Hea Soccernet.ee blogi lugeja, kelle sina Jugoslaavia koondisesse kutsuksid?

10 vastust postitusele: “Mis saaks Jugoslaavia koondisest?”

 • Reins ütleb:
  19. sept. 2012 kell 21:08

  Keskkaitsesse paneks Vidici kõrvale Neven Subotici.

 • Mark ütleb:
  19. sept. 2012 kell 21:15

  http://www.youtube.com/watch?v=Hz7auFyCVtY

  See video ütleb kõik

 • Meelis ütleb:
  19. sept. 2012 kell 21:21

  Artikkel ise tore, kuid Mandžukic välja jätta tundub idiootne. EMil oli mees igast asendist parem kui, vabandage väljenduse pärast, mingi sitane Jelavic.

 • to Siim ütleb:
  19. sept. 2012 kell 21:24

  Kõne alla võiks võtta veel ka mängijad, kes on sündinud endises Jugoslaavias või kelle vanemad olid “jugoslaavlased”, aga esindavad muude riikide koondisi. Nagu näiteks Xhaka ja Shaqiri, keda võib siiski rohkem pidada albaanlasteks kui jugoslaavlasteks, aga on sündinud endise Jugoslaavia territooriumil.

 • Raul Ojassaar ütleb:
  20. sept. 2012 kell 00:37

  Jugoslaavia juurtega mängijad on tõepoolest veel omaette teema. Võtame ju kas või Zlatan Ibrahimoci, kes oleks võinud otsustada ka Bosnia koondise esindamise kasuks.

 • loom ütleb:
  20. sept. 2012 kell 01:07

  Kus on Mandzukic, Subotic, Perisic?

 • Ausus ütleb:
  20. sept. 2012 kell 01:19

  Lisan mõned samalaadsed üliväärt uitmõtted siia: Mis saaks NSVL koondisest? Mis saaks Euroopa Ühendriikide koondisest? Mis saab minust?

 • ott2707 ütleb:
  20. sept. 2012 kell 03:23

  Assisteerin nii mõnelegi eelnevale kommentaarile: Mandžukic? Eelmise hooaja 12 väravat jäid tõesti meeskonna (Wolfsburg) põhiründaja kohta kesiseks, kuid selle hooaja 3 väravat 3-st mängust räägib nii mõndagi. Lisaks üsna edukas EM turniir. Subotic? Kahe viimase aasta Bundesliga meistri kaitsetala. Muidugi on konkurents põhikoosseisu tihe, kuid vahetusmeestepingile peaks ikka mahtuma. Perisic? Ka selle mehe mahutaks pingile ära.
  Tundub, et Bundesliga on täiesti kahe silma vahele jäänud.

 • UK ütleb:
  20. sept. 2012 kell 16:23

  Mina paneks teiseks või kolmandaks väravavahiks Asmir Begovici, kes hetkel kindlasti Stojkovicist parem:), kuid see lihtsalt minu arvamus ja eks igal omad lemmikud. Samuti ka ülalmainitud juba Subotic. Kahjuks mainisid küll Kosovot, kuid ei võtnud sealt ühtegi mängijat, kes küll igal pool laiali(Šveitsi koondises ntx)

 • Jack ütleb:
  27. sept. 2012 kell 18:23

  Parandan estimest: keskkaitsesse paneks Vidici asemele Subotici.

 

Lisa kommentaar