header photo

Meistriliigast väljakukkuja võib selgitada loos

Kalev või Kuressaare? Foto: Catherine Kõrtsmik

Meistriliigat jälgivad inimesed on kindlasti tähele pannud, kui pingeline ja põnev on hetkel võitlus liiga viimaste kohtade nimel – lõpuni on vaid neli vooru ning liiga viimaste kohtade peal on kümne punkti sees neli meeskonda.

Tutvustan teile hetkel küll ebatõenäolist, kuid täiesti reaalset stsenaariumi – eeldades, et hetkel 25 punkti peal olev FC Viljandi oma koha säilitab ning 15 silmaga viimasel positsioonil olev Tartu Tammeka hooaja ka viimase kohaga lõpetab.

Kaheksandal-üheksandal kohal on hetkel võrdselt 21 punkti peal Tallinna Kalev ja FC Kuressaare. Vaadates ka ülejäänud näitajaid, on meeskonnad peaaegu et identsed – mõlemal on kirjas neli võitu ja üheksa viiki ning väravate vahe on Kalevil 24:73 ning saarlastel 23:73. Kuressaarel on sealjuures veel üks mäng vähem mängitud.

Otsustasin järele uurida, millised on täpselt Meistri- ja Esiliiga kriteeriumid võrdsete punktidega meeskondade eraldamiseks. Meistri- ja Esiliiga ametliku juhendi artikli 10 punkt 3 ütleb järgmist:

“Meistriliiga ülejäänud kohtade, samuti Esiliiga kõikide kohtade paremusjärjestuse määramisel võrdsete punktide korral arvestatakse:

a) väiksemat antud loobumiskaotuste ja tühistatud tulemuste arvu turniiritabelis;
b) suuremat võitude arvu;
c) omavaheliste mängude punkte;
d) omavaheliste mängude väravate vahet;
e) üldist väravate vahet;
f) suuremat löödud väravate arvu;
g) suuremat võõrsil löödud väravate arvu;
h) Fair Play tabelis kõrgema koha.”

Hetkeseisuga on Kalevil ja Kuressaarel võrdsed punktid a), b), c), d) ja f). Üldine väravate vahe on ühe palliga Kalevi kasuks, lisaks sellele on kalevlased ka võõrsil kolm väravat rohkem löönud.

Arvestame aga seda, et mängida on veel neli vooru, saarlastel lisaks veel üks edasilükatud kohtumine – Kuressaare kohtub veel võõrsil Tammeka, kodus Kalju, Levadia ja Viljandiga; Kalevil on järel veel võõrsil Flora, kodus Tammeka ja võõrsil Levadia. Ja viimases voorus lähevad meeskonnad Kalevi staadionil omavahel vastamisi!

Ühesõnaga – mängin läbi ühe (täiesti reaalse) stsenaariumi. Mängude tulemused on järgmised:

Tammeka-Kuressaare 2:1
Kuressaare-Kalju 0:2
Kuressaare-Levadia 0:2
Kuressaare-Viljandi 2:0

Flora-Kalev 3:0
Kalev-Tammeka 2:0
Levadia-Kalev 3:0

Kalev-Kuressaare 2:2

Sellisel juhul (tulemused võivad ka pisut varieeruda) on hooaja lõpuks mõlemal meeskonnal koos 25 punkti, viis võitu, omavaheliste mängude punktid ja väravate vahe võrdne ning üldine väravate vahe 28:81 (sealhulgas on võrdne ka löödud väravate arv nii kokkuvõttes kui ka võõrsilmängudes). Jääb üle vaid üks eralduskriteerium – Fair Play tabel.

Ma ei hakka praegu Fair Play edetabeli koostamisest lähemalt rääkima, kuid mainin ära paar põhimõtet – iga meeskond saab iga mängu eest kirja Fair Play skoori, mida langetavad saadud kollased ja punased kaardid, mitteatraktiivne mäng ning mängijate ja fännide halb käitumine. Edetabeli skoor ongi nende skooride keskmine, maksimaalne tulemus on 10. Keda see süsteem täpsemalt huvitab, võib seda siit lugeda.

Kuna ametlikku Fair Play tabelit hetkeseisuga EJL-i kodulehel pole, saatsin selle arvestuse hetkeseisu teadasaamiseks e-maili Meistri- ja Esiliiga tegevjuhile Dmitri Skiperskile, kes varustas mind Meistriliiga Fair Play edetabeli hetkeseisuga, mis näeb välja selline:

JK Kalju 8,357
FC Flora 8,197
FC Levadia 8,102
JK Tammeka 7,895
FC Viljandi 7,869
FC Kuressaare 7,864
JK Sillamäe Kalev 7,862
Paide linnameeskond 7,855
JK Trans 7,766
JK Tallinna Kalev 7,55o

Keskmine: 7,932

Järelikult saaks selle järgi (oletame, et tabel hooaja viimaste mängudega drastiliselt ei muutu) kaheksanda koha Kuressaare ja üheksanda koha Kalev. Põhjusi tuleb otsida ilmselt meeskondade kategooriliselt erinevast distsiplinaarkäitumisest – kui Kuressaare on hooajaga teeninud keskmiselt 1,48 kollast ja 0,13 punast kaarti mängus, siis Kalevi vastavateks näitajateks on 2,53 ja 0,31. Neljast mängijast, kes on sel hooajal Meistriliigas teeninud kaks punast kaarti, on kolm tükki Kalevi rivistuses.

Kuna juhendis nii kaugele mõeldud pole, küsisin härra Skiperskilt ka seda, mis juhtuks siis, kui meeskonnad oleksid lausa nii võrdsed, et ka Fair Play tabel neid lahutada ei suudaks. Vastuseks sain järgmise tsitaadi:

“Arvan, et on väga vähe tõenäoline, et kahel meeskonnal on kõik juhendis toodud andmed võrdsed. Aga kui tõesti nii on, siis ei jää muud üle, kui tõenäoliselt peab liisku heitma.”

Mõelda vaid, milline põnevus valdaks seda olukorda, kus liisu heitmine, mündivise või midagi muud otsustab Meistriliigast väljakukkuja. Või veel parem – euromängudele pääseja. Üks loos otsustaks sel juhul meeskondade vahel tuhandete eurode saatuse!

Sel aastal me aga ilmselt nii kaugele ei jõua, küll aga on ähvardavalt võimalik see, et üleminekumängudele mineja otsustab Fair Play edetabel. Seega – mängijad, mõelge, enne kui mõne rumala kaardi võtate!

4 vastust postitusele: “Meistriliigast väljakukkuja võib selgitada loos”

 • jaak ütleb:
  4. okt. 2012 kell 13:49

  päris hea:) kuigi ma arvan,et Tammeka viskab sellele teooriale ninanipsu ja võidab kodus nii Kure,kui Paide. Lisaks võõrsil Kalevit ja tuleb kaheksandaks. Põnevusmäng saab olema Kure-Kalevi mäng,mille tulemus otsustab,kes kukub otse välja ja kes saab võimaluse üleminekumängudel kohta kaitsta.

 • mis siin uudset ütleb:
  4. okt. 2012 kell 13:54

  tore arvutus, ainuke asi millest aru ei saanud et mis siin uut on? Loos on ju alati viimane võimalus siis kui kõik muu võrdne alates MMfinaalturniirist kui Fääri saarte liigani.

 • asd ütleb:
  4. okt. 2012 kell 15:11

  Imelik, miks ei võiks siis lihtsalt pidada üks lisamäng, mis lõppeb viigilise tulemuse korral penaltitega. Ja vops, võitja võtab kõik, kaotajale ei jää midagi. Samas, igati ausam kui loos.

 • Alois ütleb:
  22. okt. 2012 kell 09:04

  Teoreetiliselt on veel võimalik, et kui Tammeka peaks mõlemad mängud võitma (tõsi, Kalju vastu on seda natuke liiga palju tahetud) ja Viljandi mõlemad kaotama, siis on mõlemal koos 25 punkti. Omavaheline mängude seis on viigis – mõlemal on üks võit ning on tehtud 2 viiki. Väravate vahe räägib aga Tammeka kasuks, kuna nemad võitsid 4:0, Viljandi võit tuli aga numbritega 3:2

 

Lisa kommentaar