header photo

Käed külge jalgpalli Eesti meistriliigale!

Tartu Tammeka koos oma fännidega on vaieldamatult lüli, mida Meistriliiga hetkel vajab nagu hapnikku. Foto:Imre Pühvel

Tartu Tammeka koos oma fännidega on vaieldamatult lüli, mida Meistriliiga hetkel vajab nagu hapnikku. Foto:Imre Pühvel

Ott Järvela kirjutas hiljuti Õhtulehe spordiblogis konkreetse sõnumiga artikli „Käed eemale jalgpalli Eesti meistriliigast!“, tõmmates radikaalselt vee peale jalgpalliringkondades aastaid keerelnud ja jumal teab, kaua veel keerlevale ideele muuta Meistriliiga formaati ja/või osalevate meeskondade arvu.

Nõustun Meistriliiga toimiva formaadi osas härra Järvela konservatiivse arvamusega. Ent millega ma ei lepi, on osalevate võistkondade taust. Meistriliigas on vormiliselt esindatud kuus maakonda: Harjumaa (neli klubi), Ida-Virumaa (kaks klubi), Tartumaa, Viljandimaa, Järvamaa ning Saaremaa (kõik üks klubi). Nõnda pisikese riigi ja liiga kohta kõlab hästi, kas pole?

Lai vutigeograafia?

On aga avalik saladus, et Viljandimaa (FC Viljandi), Järvamaa (Paide Linnameeskond) ja Saaremaa (FC Kuressaare) esindused on niinimetatud Pohlaku või Flora tütred ehk kuuluvad Flora süsteemi, on enamjaolt kokkupandud Flora süsteemi palluritest ning baseeruvad hoopistükkis Tallinnas, täpsemalt A. Le Coq Arenal – tõsi, FC Viljandi aadressiks on nüüdseks märgitud Viljandi linnastaadion.

Minu küsimus on lihtne, kaua peab Eesti vuti sõber taluma Flora perepäevade raames toimuvaid heitlusi näiteks „Viljandimaa“ ja „Saaremaa“ vahel? Jah, Kuressaarel on teatud fänkond, neil on viikingikiiver ja võib-olla veel midagi lahedat, millega mina pole kursis, aga niikaua, kui võistkond on registreeritud Asula 4c, Tallinn (A. Le Coq Arena), ei ole tegemist tõsiseltvõetava satsiga.

Siinkohal mainin, et mul pole mitte vähimatki Kure, Viljandi ja Paide toetajate, juhtkonna ega mängijate vastu, vastukarva on vaid nende tütarklubi-staatus, mis minu arvates pärsib Meistriliiga-identiteedi (millele härra Pohlak järjekindlalt rõhub) arengut.

Lapsed ujuma või plats puhtaks

Võttes arvesse erinevaid aktsioone, nagu ToetanTammekat.eu fänniportaal ja hiljutised lumekoristustalgud, ei ole Eesti jalgpalli seisukohast midagi kurvemat kui kaotada 2013. hooajaks Tartu Tammeka ja tõdeda, et Lõuna-Eesti vuti lipulaev on FC Viljandi, kelle kodusadam aga ei asu enam seal, kus keskaegse Hansa Liidu ajal.

Jättes täiesti kõrvale sportliku taseme, mis on meie Meistriliigal nii ehk naa Euroopa 49. (53st), käin välja kaks meelepärast varianti: 1) lasta tütarklubid viivitamatult „ujuma“ nagu omal ajal dollari kurss või 2) käsutada lapsed oma mängumaale, näiteks Esiliigasse, ja lasta asemele iseseisvad, missiooni ja visiooniga klubid – loomulikult sportliku printsiibi ehk Esiliiga tabeli alusel.

Kujutan ette, et minu hulljulge ja kohati toores idee saab kõvasti kriitikat ja parastavat naeru, ent selline on minu helesinine unistus või miks mitte soov jõuluvanale. Kallis (jalgpalli)jõuluvana, palun kingi mulle hooajaks 2013 iseseisev jalgpalli Eesti meistriliiga!

10 vastust postitusele: “Käed külge jalgpalli Eesti meistriliigale!”

 • Andres ütleb:
  3. nov. 2012 kell 03:28

  Ehk siis liigatabel võiks olla midagi sellist:
  1. Nõmme JK Kalju 104p
  2. Tallinna FC Flora 98p
  3. Tallinna FC Levadia 90p
  4. Narva JK Trans 78p
  5. JK Sillamäe Kalev 69p
  6. JK Tallinna Kalev 42p
  7. Tartu JK Tammeka 37p
  8. FC Infonet 7p
  9. Tartu SK 10 2p
  10. FC Puuma -1p


  Lambi numbrid, aga tõenäoliselt väga mitte mööda reaalsusest.

  Lisaks veel paar puusalt tulistust, et tõenäoliselt on Eestis alla 250 inimese, kes teab, et Paide on Flora tütarklubi. Suht sama lugu ka Kurega.
  Oleks esimene neist täiesti iseseisev, oleks võimalik, et tal oleks kolmandiku võrra vähem punkte ja viimane oleks üldse heal juhul kuskil Esiliigas.

 • alver kivi ütleb:
  3. nov. 2012 kell 08:33

  Võiks endale selgeks teha, et FC Kuressaare aadress on Kuressaare, Staadioni 2

 • Mart ütleb:
  3. nov. 2012 kell 09:08

  http://jalgpall.ee/team.php?team=76&b=ML&year=2012
  Minu arvates seisab seal mustvalgelt Asula 4c..

 • Afelay ütleb:
  3. nov. 2012 kell 10:05

  Seni kuni need võistkonnad oma koha sportlikult välja võitlevad ei ole vähemalt minu arvates põhjust kedagi süüdistada – kui keegi tuleb ja teeb paremini on ju väga hea. Ükski neist võistkondadest ei ole meistriliigasse kuidagi tõstetud. Vanasti oli Levadial 3 satsi – Tallinn, Maardu, Pärnu. Et siis Pohlak on halb sest on suutnud komplekteerida Eesti mõistes heal tasemel satsi ja aidanud lükata nendes kohtades jalgpallivankrit tagant? Heh… on ikka mõtlemine.

 • mark ütleb:
  3. nov. 2012 kell 10:36

  Aadress Tallinnas: Asula 4C, Tallinn 11312
  Aadress Kuressaares: Staadioni 2, Kuressaare 93815

  ütleb kure koduleht.
  lisaks on kurel nimekirjas 8 puhast saarlast ja 4 pool- või kodustatud saarlast. ja mida siis teha, et meeskond saaremaal treeniks aasta läbi? antud hetkel tähendaks “käe külge panemine” seda, et toome aga mõne ülikooli Kuressaarde ja kõvasti töökohti ka. Teeme ära, eks.

 • WM ütleb:
  3. nov. 2012 kell 10:57

  Taas on näha kuidas Flora jüngrid end käima on tõmmanud. Kui teie arvates on normaalne, et Meistriliigas mängivast 10st meeskonnast 4 kuuluvad Pohlaku alla ning praegune süsteem on ok, siis võite endale minna köie osta, et sellega midagi kasulikku teha. Pohlaku demagoogia ja loll jutt on teile eduka ajupesu korraldanud ning nagu ka siinkohal näha puudub teil igasugune võime kainelt mõelda ja asjadest aru saada. Tahaks öelda, et naljakas on siin neid kommentaare lugeda, aga no tegelikult ka: “Eestis alla 250 inimese kes seda teab” või põhjendada enda seisukohta lausega, et kodulehel on kirjas, et asume Kuressaares. Tänu teiesugustele pimedatele ongi Eestist asjad nii nihu. Mida järgmiseks? Lähete loete Kesknädalat, sest seal on ju kirjas, et asjad on “tegelikult” hoopis seda viisi või vabandate Reformierakonna rumalusi ka lausega, et nende sigadusi teab vaid 250 inimest vms.

  Oleks aeg aru saada, et kõik algab elus pisiasjadest. Nii nagu noorelt populaarsuse pärast suitsetama ja jooma hakkav noor, suudab väga suure tõenäosusega oma tuleviku tippsaavutuseks lugeda uue BMW soetamise vms. Sama moodi käivad asjad ka oskusega kriitikat teha ja iseseisvalt mõelda. Kui sa oled noorest peale Pohlaku helesiniseid muinasjutte uskunud ning pole ise üritanud asju endale selgeks teha, siis kasvadki sa selliseks toredaks rumalaks valijaks, kes usub ainult seda, mida kõrgemalt ette öeldakse või laulab alati kõige kõvema häälega kõigist üle, mis siis et valesti.

  Parafitseerides kunagist suurt idanaabrit: Tere tulemast demokraatlikusse Eesti Jalgpalli Liitu, kus kõik on võrdsed. Aga mõned on võrdsemad.

 • Karl ütleb:
  3. nov. 2012 kell 12:54

  Kas Paide LM ei ole juba viimased 1,5 aastat iseseisev klubi, või ma eksin?

 • Andres ütleb:
  3. nov. 2012 kell 21:07

  Kulla WM, hetkel rebid ise siin demagoogiat üles, mis kuradi bmw-d ja keskerakonna valimised. Võta kokku ennast!

  Minu õhust ammutatud 250-ne lause oligi mõeldud sama lambikana, kui mulle tundus, et artikli autorit häiris peaasjalikult ainult see, et mis on mingi klubi registreerimisaadressiks jalgpall.ee-s pandud. Mitte see tõsiasi, mida reaalselt esindatakse või kus ehk töö käib. (Nt ka Rakverel on jalgpall.ee lehel aadressiks pandud asula 4c, kuid see ei muuda hetkel olukorda, et aetakse kohalikku asja nii hästi kui osatakse)
  Ning vaevalt Kuressaares ja Paides oleks seis parem või rahvast oluliselt staadionil rohkem kui nad oleks 100% iseseisvad. Mu 250nd viitaski sellele, et valdav enamus arvab nagunii, et nad on iseseisvad, ja sellest pole midagi muutnud. Kaoks neil hetkel finantsiline tugi alt, siis kukkuks nad lihtsalt kokku, ja ma leian, et Kurel ja Paidel on oluline funktsioon Eesti jalgpallis täita. Vähemalt seni, kui neil on võimalik suhteliselt vabalt oma asja ajada ja sportlikest printsiipidest lähtuvalt ennast välja kannavad. Muidugi oluline ka kohalike mängijate esindatus.
  Lisaks ega tütarklubi staatus ei tähenda, et see konkreetne meeskond ei oma ambitsiooni iseseisvuda.

  FC Viljandit ma siia patta muidugi ei pane, aga tõenäoliselt sellest satsist saame lähitulevikus ka lahti.

  PS! Pole mingi Pohlaku jünger ja ei pea antud olukorda normaalseks, kus riigi kõrgeimal tasandil mängivad tütarklubi staatuses olevad meeskonnad. Aga usun, et tasapisi hakkavad asjad paika loksuma. Ning seda mitte sellepärast, et Pohlak mõnes oma avalduses ütleb, et kõik saab korda, vaid neid ilminguid on ka juba näha.
  PS2! Köiega võid ise hullata.

 • Paidekas ütleb:
  4. nov. 2012 kell 08:43

  Paide ajab ammu oma asja ise nagu ka Rakvere. Kuressaare enam-vähem ka. See et meil Paide poisid on Tallinna tööle ja elama läinud on paratamatus. Side Paidega on kõigil olemas, peaaegu kõik on sealt pärit. Loo autor võiks natuke teemasse süveneda ja näidata üles mingit austust Viki Metsa, Rooba Meelise ja kogu selle pundi (seal hulgas ka Pohlaku) tehtud töö vastu.

 • asdf ütleb:
  5. nov. 2012 kell 01:42

  Paide on seda asja siis kehvalt serveerinud. Kõrvalt vaatavale inimesele tundubki ilmne, et “ju see Pohlaku värk ikka lõpuks on”. Samamoodi on Viljandi ja Kuressaarega. See, kui kusagil Asula tänaval või siis Kure või Paide kontoris teatakse, et kui mitu protsenti te iseseisvad olete või kui tublid.. Nojah. Tavalise kõrvaltvaataja ja eriti Pohalku vastase jaosk olete ikka Pohlaku satsid. Tehke midagi et saadaks vastupidisest aru kui asi on vastupidine!

 

Lisa kommentaar