header photo

Kuidas me Lätile ära tegime, vol. 2

Raul väravat tähistamas. Foto: Dannar Leitmaa

Väljas ladistab vihma. Rõvedat ja jahedat vihma. Kell on kuus hommikul ja ma pean minema Lätti Eestit esindama. Või õigemini Delfit esindama, aga kuna see mäng on üks väike kild Eesti-Läti maavõistlusest, siis ma saan end lugeda ikka Eesti esindajaks.

Eelmine õhtu käisin naabruses asuva Kalevi staadioni kunstmurul end soojaks mängimas. Selgub, et mängisin end liiga soojaks. Kukkumistest katkised põlved ja piimhappest kanged lihased ei jäta kahtepidi mõtlemist – mees, pead end liigutama hakkama.

Õnneks viib toimetuse juurde buss number kolm ja nii pääsen ilma suurema vihmakahjuta. SEBE buss ootab. Kolleegid ja paar lisamängijat on juba kohal, mina olen viimane. Mingil põhjusel ei ole keegi viimast pingirida hõivanud ja nii võtan uniste inimeste eest kõige parema magamiskoha. Putsad, käterätt, varusärk ja sokid rändavad ühes suures kotis minu pea alla. Ja magama. Meiecundimees üks Dannar Leitmaa läheb Lätti.

Osalised:

Bussijuht – kannab lillat Sebe värvi lipsu. Ühtegi sõna ei räägi. Jalgpalli ka ei mängi.

Ave Tampere – ainus naismängija. Ilus tüdruk. Kannab kergejõustikuklubi pusa. EPL digilehe süda ja aju.

Kasper Elissaar – lõpetas just 1. kursuse ülikoolis. Õpib ajakirjandust. Soccerneti raudvara. Ilus poiss (Ave sõnul) ja hea jalgpallur. Kasper on meeskonnas, kuna ma ise ei taha väljakule minna.

Alari Heinsoo – Digilehe kujundaja. Tore noormees. Sain tema identiteedist teada alles reisi lõppedes.

Tarmo Huttunen – Taas üks minu hangitud võõrleegionär. Panin Soccerneti foorumisse üles kuulutuse, et kas keegi tuleb meile appi. Tarmo tuli ja tema jalas peitus korralik kahur.

Hendrik Osula – Delfi fotograaf ja samuti endine soccernetlane. Ma alati mõtlen, et kas ta kasutab kunagi patja ka, kuna tema lokkis juuksepahmak tundub nii pehme ja mugav.

Raul Ojassaar – Soccerneti kaasautor. Tore ja tagasihoidlik noormees, kelle sees põleb silmnähtavalt mingi tuluke, mis on justkui vaka all.

Markus Kirsberg – Endine käsipallikoondise liige. Täna mängib ka Eesti esiliigas käsipalli. Delfiga seob teda see, et on abielus endise Päevalehe spordiosakonna juhiga. Inimene, kellel on lugusid varrukast võtta. Ja kellele ma olen 6 eurot võlgu, kuna mu rahakott jäi koju.

Rain Pruul – Ekspressi digilehe tegija. Mängis kunagi võrkpalli. Aga mina olen temaga väljakule sattunud korvpalli ja jalgpalli puhul. Meeletu võitleja.

Artur Zahharov – Vene Delfist ka üks inimene. Temaga oli üks nali, milleni ma kohe jõuan.

Dannar Leitmaa – mina.

„Artur on puudu,“ teatab Hendrik bussi eesotsast.

„Kakoi Artur,“ küsib Ave.

„Takoi,“ teravmeelitsen.

Möödub paar hetke.

Minu ees olev noormees ütleb. „Mina olengi Artur.“

Õppetund, et tunne enda kolleege, saab taas kuldsete tähtedega ajalukku kirjutatud.

Kummalisel kombel tekib bussi eesotsas endiselt arutelu, et kus on Artur. Artur kordab taas, et ta on ikka bussis ja reis algab.

Ärkan Lätis. Tuttavalt Positivuse festivalile viivalt teelt keerab buss Staicele peale. 28 kilomeetrit näitab silt. Pilt pole Eestist väga erinev. Bussiaknast vuhisevad mööda väikekülad, kus juba laupäeva hommikul on poeuste ees õlledega noormehed. Kell on 9.50, aga lätlastel on juba õlled käes. Midagigi, mis Eestist parem on.

Staicele on kummaline koht. Linn algab jalgpalliplatsiga. Siis tuleb veel üks jalgpalliplats. Siis veel üks. Platse on kokku 10. Sisuliselt iga 100 inimese kohta üks plats.

Meie mäng on ilmselt üks esimesi. Vahetult kohale jõudmise eel märkame, et saabunud on ka meeskonna 11. liige.

Urmo Soonvald – Delfi ja Päevalehe peatoimetaja. Endine noortekoondislane korvpallis. Suurt kasvu ja üldiselt rahuliku suhtumisega mees. Varem olen märganud, et see nõuab temalt natuke enesekontrolli, aga üleüldiselt ikkagi rahulik inimene. Urmo ise autoga ei sõida. Ta ka ei joo alkoholi. Seepärast on kaasas ka Urmo elukaaslane Kirsti ja nende peres kasvavad lapsed.

Riietusruumi suunatakse Läti ja Eesti Delfi kahasse. Ave jääb natuke kurvalt eesruumi seisma. Kontoritöötajatest mehed on hõivanud riietusruumi. Tualett on ka pidevalt töös. Noor naine ei leia kohta, kus riideid vahetada, aga lõpuks sellega siiski hakkama saab. Ave nõuab endale numbrit 3, aga saab numbri 15.

Soojenduse ajal mõtlen, et mina ei mängi. Lihased saab veel soojaks, aga üks asi ikkagi tiksub peas. Mul on -7 prillid ja nendega väljakule minek on rumalus. Septembris murdusid mul prillidel raamid ja kogu järgnev triangel läks mulle maksma üle 200 euro. Kujutate ette inimest prillipoes, kellel peaks olema -7 prillid ja talt küsitakse uute raamide puhul, et kas need sobivad? Mina kujutan. Ütled, et vist jah, sest sa ei näe tegelikult sittagi.

Läti meeskond oli eelinfo järgi hirmuäratavalt kõva. Väljakul oli kõva ainult nende väravavaht. Mina väljakule ei läinud. Urmo ja Rain moodustasid keskkaitse, kuna nad olid meeskonnast vaieldamatult kõige suuremat kasvu. Kasper mängis ees ründes. Ülejäänud olid kusagil vahepeal.

Kirstiga väljaku ääres istudes märkasin korraga, et eestlased ründavad ja suruvad. Korraga tegi ühe Kasperi löögi peale lätlaste väravavaht tõrje, mida iseloomustaksid vanamehed „levjašinilikuks“. Mina ütlen, et see oli lihtsalt übertõrje. Korra kolksus post. Korra maandus pall ka meie väravas, kuid enne seda lükkas vastane Raini pikali. Rain kukkus, nagu oleks tal sees Itaalia või Hispaania geen, aga tõuge siiski oli.

Kohtunikuks oli üks kurja näoga naisisik, kellele üritasid meie mängijad pidevalt selgeks teha, et lätlased ei mängi puhtalt. Nägu jäi kurjaks ja lätlased trügisid endiselt.

Avapoolaeg jäi seisuga 0:0, kuid meie omad olid „tsoonis“.

Teisel poolajal tuli taas mängu vahepeal fotosid teinud Hendrik Osula. Enne seda andis ta fotoaparaadi minule ja nii see asi läks. Osula asendas Kirsbergi. Möödus 20 sekundit ja pall oli väravas. OSULA!!!!

Lätlased hakkasid ilmselgelt väsima. Kaitsest polnud väga võimalik läbi minna. Rünnakul hoidis Kasper palli ja ootas kaasa Rauli ja Hendrikut. Väravasse oli vahepeal pandud Artur, kes läks sinna puhtalt seepärast, et keegi pidi ju väravasse minema. Rolli pakuti ka mulle, aga ma keeldusin. Prillid.

2:0. Minu meeskonda toodud Kasper skooris. Tundsin ennast tõelise jalgpalli Pat Riley’na. Eesti Delfi oli üle.

Kuid korraga juhtus rumal eksimus. Tuli kõrge pall karistusalasse, mille Artur pillas otse lätlaste jalale. Värav. 2:1 meie poolt. Urmo, kes enamasti suudab absorbeerida halvad emotsioonid, plahvatas: „Kurat, võta see pall kätte.“

Mul oli Arturist kahju ja hüüdsin joone tagant. „Urmo, rahu.“

Selgituseks pean ütlema, et Urmo ütles mängujärgselt, et ta jubedalt põeb selle olukorra pärast. „Ma tegin talle liiga.“

Urmo nimelt arvas, et seis on 2:2. Esimene värav, mida ei loetud, oli peatoimetaja peas skoorimuutjaks.

Ent siis tuli pingelangus. Väljaku kõige lühem mängumees Raul sai karistusalasse imelise tsenderduse Hendrikult ja pall oli väravas. Nagu päris jalgpallis. Raul lasi emotsioonid valla ja jooksis väljakult minema. Särk lendas jõuga kunstmurule ja mees lasi endast välja tarzanliku karjatuse. Meeskonnakaaslased kallistasid. Kohtunik mitte. Ta andis kollase kaardi.

Nii see mäng lõppeski. Korra kolksus veel meie löögist post. Diplom. Võit. Järjekorrad duširuumides. Õnnetu must lammas Ave, kellele organiseeriti täislagastatud ja üleujuv tühi duširuum. Lihapallid, kartulisalat.

Seejärel vaatas võidurõõmus seltskond veel riigikogulaste mängu. Jõime mõned õlled. Sõime burgerit. Ja tulime koju. Narva mnt 13 hoovis ei oodanud meid fännid. Vastuvõttu polnud. Aga vähemalt oli tore.

Üks vastus postitusele: “Kuidas me Lätile ära tegime, vol. 2”

  • Kalle ütleb:
    1. juuli 2013 kell 13:35

    Mõnus lugeda, mõnus stiil!

 

Lisa kommentaar

Autor

  • Dannar Leitmaa Dannar Leitmaa
    Tere. Mina olen Dannar. Võibolla teate mind, sest ükskord tuli klubis üks inimene juurde ja ütles, et ma olen see ja see foorumist ja mulle meeldib, mida sina teed. Ma olen jalgpalli jälginud alates aastast 1992 ja praeguseks on lemmikuks kujunenud Hispaania. Põhjendusi ei otsi, et miks ja kuidas ja millal. Lihtsalt nii on. Kommenteerin Viasat Sport Balticus jalgpalli ja olen endine Soccerneti kõige usinam tööline.

Autori postitused

Teema postitused