header photo

Kolm küsimust Eesti-Lätile

Tarmo Rüütli on üle pika aja meeldiv olukord, kus peaaegu kõik tema mängijad on oma klubides põhimehed. Foto: Gertrud Alatare

Soccernet.ee blogi toob iga koondisemängu eel välja kolm küsimärki ja teeb iga mängu järel omakorda kolm järeldust. Millistele küsimustele peaks vastama tänane mäng Lätiga?

1) Kas Tarmo Rüütli proovib teist mänguplaani?

Kahjuks teame ilmselt kõik vastust sellele küsimusele, milleks on “ei”. Ometi võime jätkata selle nõudmist, sest on ilmselge, et too 4-4-2 taktika on lakkanud töötamast, kuna meil ei ole reaalseid äärepoolkaistjaid, kes äärtelt läbimurdeid teeks ja palli kasti riputaks või isegi teravaid tsenderdusi annaks.

Ajal, kui meil on rohkem kui 2 head ja teravat ründajat ja keskväli pidevalt alamehitatud, siis võiks proovida kasutada kompaktsemat sissepoole suunaga mängivate kõrgete äärtega ja ühe lisamehega keskväljaga taktikat, kus aitaksid pressi tehes tõsiselt kaasa kõik kolm ründajat ning keskväljal looksid Konstantin Vassiljevile vabadust kaks hea töövõimega mängumeest. Kahjuks suutis Tarmo Rüütli taas mööda lasta koha, kus saanuks uusi variante testida: juunikuised kolm sõprusmängu. Nüüd, mõni nädal enne MM-valikmänge, ei julge Eesti koondise treener tõenäoliselt oma seni rangelt hoitud plaanist loobuda.

2) Kas kaitsenelik suudab Läti ründeohu peatada?

Lõpuks ometi on Eesti koondisel koos neli kaitsjat, kes peaks paberil olema parimad valikud ning kes on kõik lisaks sellele aktiivselt mänguaega teenimas.

Igor Morozovi ja Debreceni liigahooaeg on kaitsele vaadates igati soliidselt alanud, Ragnar Klavan on samuti hooaega kahe täismänguga alustanud, Enar Jääger on lõpuks klubi leidnud ning Taijo Teniste on Sogndalis tavapäraselt palju minuteid kogunud. Samamoodi on aktiivselt minuteid teenimas kõik vahetusmehed.

Lätil on kindlasti püssirohtu, et Eesti kaitsjaid surve alla panna: loomulikult tuleb karta HSV meest Artjoms Rudnevsit, kes pole seni Läti koondises mitte midagi näidanud, ning kogenud kala Maris Verpakovskist, kuid erilist tähelepanu väärib kõigest 18-aastane Valerijs Šabala. Sel aastal raketina Läti jalgpallitaevasse tõusnud Šabala tegi oma koondisedebüüdi tänavu kevadel ja juba oma teises mängus kostitas ta Türgi koondist kahe väravaga. Lisaks headele mängudele koondises näitas ta end väga tugevast küljest koduklubi Riia Skonto Euroopa liiga mängudes ning tõenäoliselt on teda täna jälgimas mitmete välismaa klubide silmad.

3) Kas Eesti võidab keskväljaheitluse?

Läti koondis ei tundu paberi peal niivõrd hirmus: praktiliselt pooled mängijad on koduliigast ning kõige haavatam positsioon paberil tundub olevat keskväli.

Seitsmest valikusse kutsutud mehest viis mängivad Lätis ning kaks välismaal baseeruvat mängumeest, Arturs Zjuzins ja Artis Lazdins, pole just hirmuäratavates klubides: Zjuzins mängib Kaliningradi Baltikas (Venemaa esiliiga) ning Artis Lazdins Gliwice Piastis (Poola kõrgliiga). Nende suurim oht keskväljalt, Aleksandrs Cauna oma 11 väravaga 38 koondisemängus, on sel korral koju jäänud.

Siiski ei tasu arvata, et Läti kodustele mängijatele tuginev küllaltki noor koondis oleks nõrk – peamiselt tulevad Virsligast kutsutud mehed Riia Skontost, kelle tänavuse hooaja esitused Euroopa liigas olid väga tugevad nii tulemuste kui ka mängupildi poolest. Kui Tšehhi klubile Libereci Slovan suudeti hästi vastu saada, siis on ilmselge, et ka nende keskväli on rahvusvahelisel tasandil mängimiseks võimeline.

 

Lisa kommentaar

Autor

  • Tanel Tursk Tanel Tursk
    Olen Soccernet.ee seltskonna üks pikemaajalisi liikmeid ja praegune välismaa toimetaja. Minu peamine huvi on Itaalia jalgpall, kuid olen loomulikult kursis nii Eestis kui ka mujal välismaal toimuvaga.

Autori postitused

Teema postitused