header photo

Kadedus viis kalli veani?

Gareth Bale. Foto: doubletakedebate.com

See on küsimus, mida on juba küsitud palju ning mida küsitakse päevade ning kuude möödudes veel ja veel: kas Madridi Reali mängumees Gareth Bale oli tõesti väärt umbes 100 miljoni euro suurust väljaminekut?

Tema ostmise otsus oli kahtlemata suuresti vastureaktsiooniks Barcelonale, kes suvel Neymari klubisse tõi, kuid Reali president Florentino Perez võis sel korral oma ego tõstmisega liiale minna.

Mängijana ei ole Walesi koondislane end kindlasti mitte piisavalt tõestanud, et õigustada antud summat ning ega tema polegi süüdi selles, et Real selle välja käis. Reali bossid on need, kes selle ülemineku edukuse eest kõige rohkem vastutust kannavad.

Kui keegi kaitseb otsust Bale’i eest 100 miljonit eurot välja käia sellega, et välkkiire ääremängija hakkab kõvasti särke müüma, siis tuleks taas meelde tuletada midagi, mis jalgpallifännidel erinevate mängijate hinnast rääkides tihti meelest läheb: Bale’i umbes 10 miljoni euro suurune netopalk tähendab Realile järgmise viie aasta jooksul veel teist ligikaudu 100 miljoni euro suurust väljaminekut.

On raske uskuda, et Gareth Bale annab Realile majanduslikult ja sportlikult piisavalt juurde, et ainuüksi tema olemasolek suurendab viie aasta jooksul Reali sissetulekut niivõrd palju, et katta ära kõik tehtud ja tehtavad kulutused miinus tema potentsiaalne müügihind. See, kui mõni madrista ostab Bale’i särgi, tähendab tihti ka seda, et üks Angel Di Maria särk jääb poes üle.

Bale’i näol räägime me mängijast, kes kuulub küll tippmängijate hulka, kuid ta ei ole kindlasti veel näidanud nii palju, et teda saaks lugeda samasse klassi Lionel Messide ja Cristiano Ronaldodega, kelle puhul võib tõesti öelda, et isegi mängijatena on nad selliseid summasid väärt nagu Bale’ile kulutatakse. Pigem on Bale’i näol tegu mängijaga, kellega samal tasemel on kümneid teisigi ründemehi, kuid tänu inglisekeelsele meediale on ta veidi paremini turundatav. Samas ei ole ta ka staar David Beckhami tasemel ja intensiivselt põlema süttinud tähena võib ta kiiresti kustuda.

Reali suureks õnnetuseks on Bale’i karjäär klubis alanud probleemselt ja aeg, mil tema antavat panust saab vigastuste taha vabandada, ei kesta enam kaua.

See, et Bale pole vigastuse kiuste suutnud väljakul silma paista, on tegelikult märk sellest, kui õrnal klaasil Real üleminekut tehes kõnnib: tegu on mängijaga, kelle füüsiline vorm mõjutab väga tugevalt seda, mida ta väljakul korda saadab. Kuigi Bale pole tehniliselt kehv mängija, on tema peamine trump füüsiline pool, ning kui hiljutine vigastuspaus on midagi, mis võib saada kasvõi väikeseks trendiks, siis pole kahtlustki, et Bale’i tase kannatab rängalt. Sellise hinnasildiga mängija peaks isegi 10% peal mängides iga mäng midagi erilist korda saatma.

“Siia tulles on vaja kohaneda. See on Premier League’ist totaalselt erinev. Ruumi ei ole palju ja palli saades on sinu ümber palju rohkem vastaseid. Taktikaliselt on see liiga palju parem,” hoiatas Barcelona staar Cesc Fabregas oma konkurenti, kes säras Premier League’is just läbi vaba ruumi kasutamise. Fabregas lisas siiski, et ta usub, et Bale on suur mängija ja suudab kohaneda.

Nädalavahetuse El Clasicos jäi uelslane teise Hispaania liiga uue tähe Neymari varju, piirdudes oma väljakul olemise aja jooksul paari ohutu löögiga.

Reali peatreener Carlo Ancelotti teatas enne mängu, et Gareth Bale on valmis oma võimeid näitama, kuid itaallase usaldust tema esitus ei õigustanud ning Reali rünnak sai uue näo, kui Karim Benzema ründeliini sekkus. Hetkel tundub suur küsimus see, kas Real peakski parima tulemuse saavutamise huvides Bale’i üldse väljakule panema.

Seda meelt olid vähemalt mitmed Hispaania ajalehed: Barcelonas baseeruv El Mundo Deportivo nimetas Bale’i panust tähtsusetuks ning Madridis valmiv El Pais väitis, et klubi mängis ilma oma uue täheta paremini, ja süüdistas Ancelottit meeskonna mängujoonise äralõhkumises selle nimel, et Bale mängu panna.

Oht, et Real hakkab sunniviisiliselt oma staarmängijat väljakule panema, on kahtlemata suur ning Carlo Ancelottil seisavad ees unetud ööd, mille käigus ta saab nuputada, kuidas kogu krempel tööle panna.

Kindlasti oleks aga Reali poolehoidjatel aeg klubi juhtkonda kriitilisemalt vaatama hakata, sest meeletud igasuvised kulutused, kus mängijate ostmine kipub meenutama kinnisideid, mis on vaja iga hinna eest reaalsuseks muuta,  võivad klubi majanduslikule olukorrale suure koorma panna. Mitu ilmselgelt ämbrit, eesotsas Kakaga, kellelt Real enam kui 100 miljoni eurose kulutuse eest vastutasuks suurt midagi ei saanud, on juba astutud. Ei tasu ette kujutada, et Bale kindlasti teistmoodi lõppeb.

6 vastust postitusele: “Kadedus viis kalli veani?”

 • Starter ütleb:
  28. okt. 2013 kell 23:41

  Ei tasu nüüd liiga hulluks ka minna selle Bale’i teemaga, alguses tema üleminek ja nüüd veel ka tema “halb” mäng. See, et ta platsil oli ja löögile sai on minu arust juba ohtlik – vigastusest tulenevalt on tema mängus ebakindlust, aga ka Messi ei ole peale väikest vigastuspausi midagi erilist näidanud. Bale vajab lihtsalt paari korraliku mängu, et kindlust saada ning vormi koguda ning siis on ta väga ohtlik iga meeskonna värava all.

 • peep ütleb:
  28. okt. 2013 kell 23:46

  Jah, 100 miljonit Gareth Bale’i eest tundub üpris müstiline summa, kuid ma ei saa aru, miks teda järjest ja järest mutta tambitakse? Olen näinud kõiki Real Madridi selle hooaja mänge ning tekib vahel küsimus, kas Ancelotti ise ka aru saab, kus või kuidas Bale’i kõige kasulikum mängitada oleks? Peaaegu iga mäng kaob ta lihtsalt pildilt. Mina isiklikult loodan, et kui see hooaeg peaks täielikult aia taha minema, siis korraliku pre-seasoniga, mis sel aastal tal praktiliselt vahele jäi, näitab ta, mis puust Bale tegelikult on.

 • Realking ütleb:
  29. okt. 2013 kell 07:14

  Ebaõnnestunud hooaja algus? Millest siin räägitakse, kui Balei esimene mäng oli ka resultatiivne ehk lõi värava? Peale seda on ta pm vigastatud olnud. Kirjatükk on hetkel toores mõte, mis vajab faktide laagerdamiseks aega. Hetkel teha selliseid põhjapanevaid järeldusi, te Bale mängib kehvasti….nagu oleks mingi Football Manageri mängu viga, kus mängija kurdab,e t mängida ei saa, aga ise on terve hooaja olnud vigastatud.

  Priit Pavelson tegi muide sarnase toore idee tutvustuse Postimehes. Pange edaspidi pead kokku ja tehke üks küps kirjatükk valmis palun.

 • Tanel Tursk ütleb:
  29. okt. 2013 kell 09:48

  Antud postituse põhipoint pole siiski Bale’i kritiseerimine, kes on kahtlemata hea mängija. Nagu ütlesin, tema pole süüdi, et tema eest käidi välja summa, mis on 2x suurem tema tegelikust väärtusest. Raske on näha, et Bale tolle kulutuse tagasi mängiks ning põhipoint ongi see, mis on avalõikudes välja öeldud: Perezil, kelle ego-upitamine on juba korra Reali majandusliku olukorra perse viinud (Hispaania riigi abita oleks Reali meeletu kulutamine võimatu), oli vaja Barcelonale täiesti ebavajalik vastus anda ning nii mindi üle igasuguse mõistlikkuse piiri. Bale ei olnud väärt 100 miljonit suvel ega praegu.

  Ja samas on õiglane rääkida sellest, mida Bale korda saadab, kui treener ütles selgelt enne El Clasicot, et tema kui ka Bale on veendunud, et mängija on valmis ja hakkab tegusid tegema.

 • Stok ütleb:
  30. okt. 2013 kell 16:26

  madridista*

 • tark ütleb:
  23. dets. 2013 kell 21:44

  Ei saa aru kas Ronaldo ka 10% andes iga mäng midagi erilist korda saadab? Hinnasilt oli temalgi väga krõbe- 94 mln, mis on Balega enam-vähem sama. Kuid ma pole näinud, et Ronaldo peaaegu et lillegi liigutamata midagi korda saadab. Nii on ka Balega.

 

Lisa kommentaar

Autor

 • Tanel Tursk Tanel Tursk
  Olen Soccernet.ee seltskonna üks pikemaajalisi liikmeid ja praegune välismaa toimetaja. Minu peamine huvi on Itaalia jalgpall, kuid olen loomulikult kursis nii Eestis kui ka mujal välismaal toimuvaga.

Autori postitused

Teema postitused