header photo

Kristal kasutab riietusruumis “fööni”?

Huhh! Marko Kristal vaatab kergendunult tablood, mis näitab Levadia järjekordset nappi võitu. Foto: Imre Pühvel

On teisipäev, 1. oktoober 2013, kell on kolmveerand seitse õhtul. Kadrioru staadionil mängivad Kalju ja Levadia sisuliselt Premium liiga tiitlimängu. Seis on parasjagu 1:1, kuid 90. minutil saadab Rimo Hunt kena sööduga löögile Dima Kruglovi, kes nahkkera võrku naelutab ja Levadiale igas mõttes kuldaväärt võidu toob.

Kas selline asjade käik üllatab? Ei.

Miks? Sest Levadia on selliseid võiduväravaid löönud kogu hooaja vältel. Harjutamine teeb meistriks, nagu öeldakse. Levadia näitel Eesti meistriks.

Enne viimase vooru kohtumist on Levadia saanud liigahooaja jooksul 29 võitu. Neist 17 ehk tublisti üle poole on olnud üheväravalised. Nendest omakorda 10 on saadud viimase veerandtunni väravatest.

Tegelikult ei võitnud Levadia tiitlit mitte kahes kohtumises Kaljuga, vaid viie mänguga aprilli lõpus ja mais. Viies järjestikuses (!) mängus saadi eeldatava autsaideri vastu võit viimase hetke väravatest. Tuletame meelde:

• 27. aprill. Paide – Levadia. Rohelised võidavad Igor Subbotini 83. minuti väravast tõelise thrilleri 4:3.
  • 3. mai. Levadia – Kuressaare.  Andre Ilves viib saarlased juba 25. minutil ette, Ingemar Teever (82. minut) ja Rimo Hunt (87.) toovad aga võidu ikkagi levadialastele.
  • 10. mai. Kuressaare – Levadia. Jälle on aktsioonis Ingemar Teever, kelle 75. minuti tabamus väravateta mängu järel kolm punkti pealinna saadab.
  • 15. mai. Levadia – Paide. Taaskord 1:0 võit, sangariks 81. minutil sahistanud Artur Pikk.
  • 20. mai. Infonet – Levadia. Mängu ainsa värava lööb 89. minutil Marek Kaljumäe.

Transi südamed on murtud, Igor Subbotin on neljandal üleminutil värava löönud. Foto: Gertrud Alatare

Nii tullaksegi meistriks!

Muide, ka kolmandas kohtumises Kuressaare vastu olid meistrid tabeli viimase vastu tõsises hädas – Karl Mööl viis viikingid 74. minutil juhtima, kuid Artur Rätteli ja Rimo Hundi väravad 85. ja 86. minutil tõid võidupunktid ikkagi Levadiale. Neljas kohtumine ootab meeskondi sel laupäeval – kas Kuressaare suudab lõpuks alustatu lõpule viia?

Kõige südantlõhestavama kaotuse kinkisid levadialased aga hoopis augustis Narva Transile – juba teisel mänguminutil juhtima asunud narvalased langesid alles Artjom Artjunini 86. minuti ja Igor Subbotini neljanda üleminuti tabamustele.

Fööniteraapia?

Meenutab see kõik mõnda kuulsat meeskonda? Minule lööb ette Sir Alex Fergusoni Manchester United.

Fergusoni United oli kuulus just selle poolest, et suutis hämmastava efektiivsusega otsustada mänge sisuliselt viimasel minutil. Kes ei teaks siis kuulsat 1999. aasta Meistrite liiga finaali lõpplahendust?

Kuulsa šotlase meeskonna üheks edu põhjuseks on tema endised hoolealused nimetanud mängijate hirmu treeneri viha ees, mida Mark Hughes võrdles tabavalt fööniga: “Ferguson tuleb sulle nii lähedale ja karjub nii kõvasti, et tekib tunne, nagu laseks ta sulle fööniga õhku näkku”.

Hughesi ja teiste sõnul pelgasid Unitedi mängijad “fööni” nii palju, et hakkasid mängude lõpus instinktiivselt rohkem pingutama, et iga hinna eest kardetud tule alla mitte sattuda. Ja see töötas – Ferguson läheb ajalukku Inglismaa (ja ehk ka kogu maailma) läbi aegade edukaima treenerina.

Kas Levadia hirmkõvadest mängulõppudest võib välja lugeda millegi sarnase olemasolu nende riietusruumis? Või on asi ainult amatööridest paremas füüsises? Muide, levadialased juhivad liigat ka kaotusseisust võetud punktides – Levadia on sel hooajal tulnud kaotusseisust välja kuuel korral ning sedaviisi võtnud endale 18 punkti.

Kui Kuno Tehva kiitles suvel Igor Prinsiga lepingut pikendades, et Kalju on leidnud oma Alex Fergusoni, siis mulle jääb vähemalt lõppenud hooaja põhjal mulje, et oma Ferguson on leitud hoopis Levadial.