header photo

Kas Manchester United peaks muinasjuttu uskuma?

Kas Giggs võiks astuda Fergusoni jälgedes? Foto: sidelineartist.com

Kas Giggs võiks astuda Fergusoni jälgedes? Foto: sidelineartist.com

Käimasoleva nädala üks kõnekaimaid sündmuseid on kahtlemata olnud David Moyese vallandamine valitseva Inglismaa meistri Manchester Unitedi eesotsast. Šotlase asemel määrati hooaja lõpuni tüürimeheks 40-aastane igiliikur Ryan Giggs.

Klubi ise on öelnud, et Giggs juhendab meeskonda vaid neljas allesjäänud kohtumises ning ametliku peatreeneri nimega spekuleerides on meedias enim kõlanud Louis van Gaali nimi.

Kas selline jäik suhtumine on aga ainuõige ning milliseid mehi võiks United veel oma tüürimeheks kaaluda? Alustuseks tuleks kohe ära mainida, et treeneriteturul praegu üleliia „maast korjatavaid“ valikuid Unitedi jaoks ei tundu olevat ning enamik spekuleeritavaid nimesid on vihjanud oma huvist jääda praeguste vitsade juurde.

Van Gaali miinused

Tulgem seega pisut lähemalt Louis van Gaali juurde – kindlasti on tegu kvaliteetse ja tunnustatud treeneriga, kuid ka sellise kaliibriga mehe juures võib leida mitu aga. Esiteks on 62-aastane loots suve keskpaigani seotud Hollandiga ning see tähendab, et vähemalt selle ajani on kogenud treeneri keskendatus ainult „Oranje“ meeskonnaga, jätmata senimaani aega tutvuda Unitedi siseeluga (juhul kui pakkumine peaks tulema).

Teiseks, oletame, et Hollandi meeskonda saadab MM-il ebaedu ning riigi teekond peatub juba alagrupis või kaheksandikfinaalis (pole sugugi võimatu arvestades, et Holland jagab gruppi Hispaaniaga ning play-offis läheb nende grupi teine vastu Brasiiliat hõlmava A-grupi võitjaga).

Säärane stsenaarium tekitaks vähemalt fännide seas ja küllap ka meedias teatud küsimärke mehe pädevuses ning juba enne toolile istumist oleks hollandlase pea kohal korralikult rusuv surve (olgu ta siis põhjendatud või mitte).

Ja kolmandaks – olgugi, et van Gaal on end tõestanud korduvalt, siis tema viimane klubikogemus Bayern Müncheni eesotsas lõppes kergemat sorti kaosega. Hiljem on hollandlast kritiseeritud mitme asja eest, mida ta Bayerni eesotsas tegi – alustades vähese paindlikkusega meeskonna roteerimise osas, mängijatele pärast MM-i liialt vähese puhkusaja andmine (milles tulenesid mitmed vigastused) ning lõpetades mitmete tülidega, mida van Gaal nii klubi juhtkonna, meedia kui ka mängijatega pidas.

Selge, et iga treener teeb mingisuguseid vigu, kuid arvestades, et kasvõi eelmainitud kolm punkti on hetkel õrn teema ka Unitedi tuleval hooajal, siis..

Võimalik Giggsi-Meulensteeni duo

Jõudes ringiga tagasi Ryan Giggsi juurde, siis hulganisti Unitedi fänne on hakanud säutsuma, et neil poleks midagi selle vastu kui igiliikur jätkaks „Punaste kuradite“ tüüri juures ka pikemalt, eriti kui United suudaks uelslase juhendamisel järelejäänud  neljas mängus ilusat mängupilti näidata ja võidupunkte noppida.

Sarnaselt Giggsile on ka Meulensteen Fergusoni kõrval nii mõndagi õppinud. Foto: zimbio.com

Sarnaselt Giggsile on ka Meulensteen Fergusoni kõrval nii mõndagi õppinud. Foto: zimbio.com

Kas punaseid prille kandvad fännid võivad oma ettekujutlustega olla aga millegi jälil? Neutraalse vutiromantikuna tahaks siinkirjutaja öelda, et muidugi, jah! Tänapäeva aina kommertslikum tippjalgpall vajaks hädasti sellist värsket tuulepuhangut, kus kohalik poiss viib klubi kõigepealt mängijana tippu ning seejärel aitab neid tagasi rööbastele ka peatreenerina.

Teisalt koputab kaine mõistus ja ütleb, et uelslasel puudub igasugune peatreeneri kogemus ning sellise kaliibriga klubi eesotsas naljalt sääraseid julgustükke ei harrastata. Samuti võib Giggs meeskonnakaaslastele olla liiga „oma poiss“ ning kehvemate tulemuste või mängijate müümise korral võib selline lähedus osutuda pärssivaks teguriks. Neutraalse vutiarmastajana tahaks sellist „romantilist“ lugu siiski näha ning ka eelmainitud punktidele oleks vajadusel ja soovil lahendus olemas.

Näiteks võiks United kaaluda Fergusoni kõrval töötanud Rene Meulensteeni tagasitoomist ja miks mitte ei võiks algatuseks Meulensteen-Giggsi kombo töötada sarnaselt klassikalisele Lagerbäck-Söderbergi duole, kes kahe peatreenerina Rootsiga nii mõndagi ilusat korda saatsid ning viikingid näiteks 2002. aasta MM-il „surmagrupist“ edasi aitasid.

Meulensteeni kaasamine aitaks lahendada ka ajutist probleemi, kus Giggsil ei ole Premier League’i meeskonna juhendamiseks vajalikku Pro-litsentsi. Selle kõige juures oleks Meulensteen sarnaselt Giggsile piisavalt „oma  poiss“, kes teab Unitedist nii mõndagi. Ja kõige lõpuks suudaks Meulensteen täiendada Giggsi juhul kui meeskonda peaksid tabama mõned tagasilöögid ning mängijatele oleks vaja „tugevat rusikat“.

Barcelona sarnane julgustükk tasus ära

Tõsi, et Giggsi määramine pikaajalisemaks peatreeneriks tundub hetkel pigem ulmevaldkonda kuuluvana, kuid kui kelleltki säärast julgustükki oodata, siis tippklubidest oleks edetabeli esiotsas kindlasti just traditsioone austav Manchester United. Teine traditsioone austav klubi Barcelona säärase julgustüki 2008. aastal Pep Guardiola näol tegi ning toonane käik õigustas end järelevaadates ju rohkem kui küll! Tõsi, et Guardiolal eelnes peatreeneriks määramisele ka üks edukas hooaeg Barcelona B eesotsas, kuid arvestatav kogemus puudus ka temal – samuti on Giggs ju abitreenerina saanud proovida kätt nii Moyesi kõrval kui ka pisut Fergusoni abistades.

Nagu Giggs ka ise pressikonverentsil ütles, siis eelkõige tahab ta meeskonda tagasi tuua julgust, lõbusust ja uhkust, mida üks Unitedi särki kandev mängija peaks tundma. Mees, kes 14. eluaastast klubiga seotud, on selleks kindlasti ka võimeline. Toob 27 aastat meeskonnaga üleskasvamist ju kindlasti ka klubisiseselt korralikult usaldus-ning austuskrediiti.

Teoreetilise osa pealt tasub veel mainida, et  Giggs on üks väheseid tegevmängijaid, kes on omandamas kõrgeimat võimalikku UEFA Pro Litsentsi ning UEFA A-ja B litsentsi omandamise kaudu on uelslane kindlasti ka treeneriks olemise teooriaga korralikult sina peal.

Giggsis voolab kahtlemata "Punaste kuradite" veri. Foto: redcafe.net

Giggsis voolab kahtlemata "Punaste kuradite" veri. Foto: redcafe.net

Vähetähtis ei ole ka asjaolu, et Giggs on enam kui 20 aastat mänginud elava legendi Sir Alex Fergusoni käe all ning ka seeläbi on 40-aastane poolkaitsja kindlasti nii mõndagi kõrva taha pannud.

Ka Zidane näeb Giggsis potentsiaali

Kogu eelkirjutatut toetab ka legendaarse Zinedine Zidane’i hiljutine sõnavõtt: „Ryan Giggsi puhul on fantastiline see, et tal on teadmisi ManU kohta rohkem kui kellelgi teisel ning ta teadvustab seda ka ise. Ma leian, et tema ja Paul Scholes võiksid teha väga head tööd, kui neile see võimalus antaks.“

„Sa saad tihti argumente, et nad on noored või nad on kogenematud, kuid nad on olnud klubis ligi 30 aastat ja sellest paremini ei saa sa valmistatud olla. Kui sa mõtled Ryan Giggsile, siis sa mõtled mängijale, kes on kogu oma karjääri mänginud Alex Fergusoni käe all. On täiesti kindel,  et Giggs on temalt hulganisti õppinud.“

Samuti lisas praegune Real Madridi abitreener ja spordidirektor, et Reali ja ManU suguste suurklubide puhul on uuele treenerile kõige keerulisem suurte klubide kultuuri mõista ning seeläbi ka fännidele meelepärane olla.

See ei tohiks aga Giggsi puhul teemaks olla, sest nagu öeldud, tunneb uelslane Unitedi hingeelu vähemalt sama hästi kui oma (venna)naist ning kõigele lisaks võib täie kindlusega öelda, et igiliikuril oleks olemas ka fännide meeletu toetus.

Seega – olgu Giggsi treenerikogemustega kuidas on, aga leidub ka mitmeid teisi faktoreid, mis vihjavad, et Giggsi püsivalt ametisse nimetamine võiks algatada ühe romantilise tuhkatriinuloo.

Tõenäosusteeoria ütleb muidugi, et Unitedi etteotsa astub uuest hooajast mõni kogenud ja suur nimi ning juhul kui Giggs võimaluse saab, siis tuleb see pärast paariaastast küpsemisaega (mis emotsioone kõrvale jättes tundub ka kõige ratsionaalsem valik).

Kuid oleks ju ilus mõelda, et  „kodutänava“ poiss tuleb ja taastab koheselt oma kasvatajaklubi hiilguse. Tänapäeva aina kommertslikum jalgpall seda hädasti vajaks ning vutiromantikuna jääb vaid loota, et varem või hiljem Giggsil ka Unitedit tüürida lastakse.

 

Lisa kommentaar

Autor

  • Rasmus Raidla Rasmus Raidla
    Olen Soccernet.ee reporter/toimetaja ning jalgpalliga kokku puutunud alates kaheksandast eluaastast. Seega võib öelda, et tunnen end sel teemal üpriski koduselt. Samuti jälgin aktiivselt nii kohalikku kui välismaist vutti, kuid peaasjalikult võib minu sulest oodata arutelusid teemadel, mis puudutavad just Maarjamaa jalgpalli.

Autori postitused

Teema postitused