header photo

Postitused märksõnaga ‘top 10’

10 kõige dramaatilisemat eksitud penaltit jalgpalliajaloos

Foto: zeenews.india.com

Teatavasti eksis Lionel Messi nädal aega tagasi penaltiga Copa America Centenario finaalis. Otsustasin seepärast meenutada jalgpalliajaloo kõige dramaatilisemaid penaltieksimusi, valides välja kümme märkimisväärseimat. Milliste kriteeriumite alusel oma valiku langetasin?

  • Mängu tähtsus. Siia mahtusid vaid penaltid, mis löödi vähemalt MM-i veerandfinaalis, EM-i poolfinaalis või muu võistlussarja finaalis.
  • Eksija kuulsus. Mida suurem superstaar, seda suurem tõenäosus oli siia nimekirja sattuda.
  • Mängu tulemus. Võtsin arvesse vaid penalteid, mille sooritas kaotanud osapoole mängija. Näiteks Michel Platini ja Diego Maradona eksimused MM-i veerandfinaalis ning Cristiano Ronaldo sooritus Meistrite liiga finaalis ei saa olla siin valikus, kuna nende meeskonnad lõpuks antud kohtumiste penaltiseeriad võitsid.
  • Hajutatus. Ühest mängust pääses valikusse maksimaalselt üks penalti.
  • Muud asjaolud. Nagu näiteks ebaõnnestumine oma kodupubliku ees või penaltiseeria ainsaks eksijaks olemine.

Top 10 – meistriliiga šokeerivaimad juhtumid 1921-1940

Foto: Gertrud Alatare

Esimese Eesti Vabariigi aeg on minu lemmikperiood jalgpalliloos. Vutt Eestis arenes jõudsalt ning oli spordiala number üks. Nii siinne rahvuskoondis kui ka klubid tegid rahvusvahelistel matšidel igati korralikke esitusi.

Eesti klubijalgpallis tähendas see aega, mil kohalike satside omavahelistel kohtumistel oli pealtvaatajaid rohkem kui tänapäeval ning kõik paremad Eesti mängijad kuulusid Eesti klubidesse.

Meistriliigas olid algul hooajad väga lühikesed ja koosnesid ainult mõningatest play-off mängudest, seega polnudki tegu vormiliselt liigaga. Ajaga muutusid aga meistrivõitlused pidevalt suuremateks ning viimastel hooaegadel peeti 14 vooru (kaheksa klubi mängisid üksteisega kaks korda läbi).

Top 10 – väliseestlaste väravad 2012

Foto: motherwellfc.co.uk

Blogiseeria viimane, neljas postitus võtab luubi alla võõrsil pallivate eestlaste ilusaimad väravad oma koduklubide särgis aastal 2012. Sarnaselt aastale 2010 säras ka sel aastal üks eestlane nelja väravaga top kümnes. Kui tookord tegi niivõrd silmapaistva aasta Tarmo Kink, siis seekord sai sellisega hakkama Henrik Ojamaa.

10. Kaimar Saag (20. juulil sõprusmängus)

Saag (Vejle Boldklub Kolding) oli klubi viimases suvises sõprusmängus teeninud penalti, millest skoor avati, ning ta lõi ise kohtumise teise värava, saates palli ilusasti värava katuse alla. VBK alistas selles treeningmängus endaga samasse liigasse (Taani esiliiga) kuuluva Viborgi 2:0. Vejle peatreener Nicolai Wael kommenteeris samal päeval klubi kodulehele: “Ma olen väga rahul Kaimar Saagiga, ta lõi jälle ilusa värava ja suudab ka ise väravaolukordi tekitada.”

Top 10 – väliseestlaste apsakad ja sigadused 2012

Foto: Märt Vassiljev

Täna on luubi all võõrsil pallivate eestlaste suurimad apsakad ja sigadused oma koduklubide särgis aastal 2012. Rõhutan ka sel aastal üle, et eesmärgiks ei ole kedagi maha teha, vaid lihtsalt vaadata, mida ja kuidas tegijal juhtub.

Suurim skandaal oli sel aastal seotud küll Sergei Lepmetsaga, kes kakles ööklubis turvameestega ja sai oma koduklubist Chiajna Concordiast kinga, kuid see ei sobi siia tabelisse kahel põhjusel: esiteks pole see apsakas “koduklubi särgis”, vaid pigem mänguväline jama; teiseks pole Internetis sellest kaklusest videot. Viimati mainitud põhjusel puudub pingereast ka Sander Puri eemaldamine kohtuniku “silitamise” eest. Tabelisse mahtusid aga järgmised apsakad:

10. Andrei Sidorenkov tegi penaltivea (19. mail Taani esiliigas)

Top 10 – väliseestlaste resultatiivsed söödud 2012

Foto: Hendrik Osula

Täna on vaatluse all võõrsil mängivate eestlaste resultatiivsed eeltööd oma koduklubide väravatele aastal 2012.

10. Konstantin Vassiljev (1. septembril Venemaa kõrgliigas)

Permi Amkari poolkaitsja Vassiljev oli seitsmenda vooru kohtumises Vladikavkazi Alania vastu kaks korda lähedal iluväravale, aga tema kauglöögid lendasid vastu latti. Väravani Vassiljev selles mängus ei jõudnud, kuid resultatiivse söödu sai ta kirja, andes pärast lühidalt lahti mängitud nurgalööki suurepärase tsenderduse, mille Pavel Ignatovitš peaga puuri saatis. Kohtumine lõppes 1:1 viigiga.

Top 10 – väliseestlaste tõrjed 2012

Foto: Siim Semiskar/ERR Sport

Kolmandat aastat järjest võtan kokku välismaal mängivate eestlaste silmapaistvaimad hetked oma koduklubide särgis. Programm on täpselt samasugune nagu eelmisel aastal: täna on vaatluse all väliseestlaste parimad videodesse jäädvustatud tõrjed, homme resultatiivsed söödud/eeltööd, ülehomme apsakad/sigadused ning neljapäeval väravad.

Videosid olen otsinud põhjalikult ning sarnaselt eelmistele aastatele on ka seekord absoluutselt igas edetabelis midagi sellist, mis pole varem Eesti meediast läbi käinud ja mida Sa seetõttu pole ilmselt varem näinud.

Tõrjed on jagatud kahte viieliikmelisse edetabelisse: parimad penaltitõrjed 2012; parimad muud tõrjed 2012.

Penaltitõrjed:

5. Sergei Pareiko (7. aprillil Poola kõrgliigas)

Top 10 – väliseestlaste väravad 2011

Foto: mlssoccer.com

Ongi käes minu blogiseeria viimane, neljas postitus, kus luubi all on võõrsil pallivate eestlaste ilusaimad väravad oma koduklubide särgis aastal 2011.

10. Pille Raadik (23. aprillil Soome naiste kõrgliigas)

Raadik jooksis ennast vabaks ning lõi nurgalöögist tulnud palli võimsa hüppe pealt peaga kavalalt enda ette maha, kust see üle vastaste lati alla väravasse põrkas. Nii vormistas Raadik 81. minutil Aland Unitedile 5:0 võidu Kokkola F10 vastu.

Top 10 – väliseestlaste apsakad ja sigadused 2011

Foto: Hendrik Osula

Täna on luubi all võõrsil pallivate eestlaste suurimad apsakad ja sigadused oma koduklubide särgis aastal 2011. Kindlasti ei ole mu eesmärk kedagi maha teha või öelda, et keegi oleks halb jalgpallur, pigem kuulub see postitus lõbusasse „Tegijal juhtub” rubriiki.

10. Enar Jääger eksis ainsana penaltiseerias (31. jaanuaril Copa del Soli veerandfinaalis)

Jääger oli mängujärgses penaltiseerias ainus eksija ning Aalesund kaotas seetõttu veerandfinaalis FC Kopenhaagenile. Jääger oli oma meeskonna teine lööja, tema kehva soorituse tõrjus väravavaht. Turniiri Copa del Sol võitjaks tuli Sergei Zenjovi koduklubi Lvivi Karpatõ.

Top 10 – väliseestlaste resultatiivsed söödud 2011

Foto: Hendrik Osula

Nagu lubatud, on täna luubi all võõrsil pallivate eestlaste parimad resultatiivsed eeltööd väravatele (oma koduklubide särgis). Eile avaldasin parimad tõrjed, homme on kavas suurimad apsakad/sigadused ning ülehomme ilusaimad väravad.

10. Sergei Zenjov (10. aprillil Ukraina kõrgliigas)

Zenjov aitas Lvivi Karpatõl 28. minutil Mariupoli Illitšivetsi vastu 1:1 viigivärava lüüa, andes hea tõste Igor Khudobjakile pea peale. Karpatõ võitis lõpuks 3:1, Zenjov vahetati välja seisul 1:1.

Top 10 – väliseestlaste tõrjed 2011

Foto: Hendrik Osula

Jalgpalliaasta on lõppemas ja sobilik on meenutada aasta parimaid hetki. Võtan kokku oma lemmikteemal ehk teemal „Eestlased võõrsil” märkimisväärseimad videodesse jäädvustatud momendid. Lisaks lihtsalt meenutamisele annab see blogipostituste seeria „Top 10” ka uusi avastusi, sest päris kõiki 40 momenti pole Sa kindlasti veel näinud.

Seeria, millega täna parimate tõrjete näol alustan, koosneb kokku neljast postitusest: homme on vaatluse all parimad resultatiivsed söödud, ülehomme suurimad apsakad/sigadused ning pühapäeval ilusaimad väravad.

Värsked postitused

Teemad

Arhiiv