header photo

Arhiiv teemale ‘Arvustused’

Kolm mõtet Poomi raamatust, spordikorraldaja pilgu läbi

Foto: Jana Pipar

Foto: Jana Pipar

Nagu tuhanded teisedki, kes on elus vähemalt korra jalgpalli näinud, sain ka mina pühadeks Mart Poomi “Minu loo.” Ma arvan, et see on üks väga hea ja kasulik lugu.

Poomi dokumentaaljutustus on esiteks muidugi väga hea käsiraamat noorele Eesti sportlasele. Laiemalt on selles aga ivasid mis tahes ametit pidavale selle kandi kahejalgsele hulkraksele. Näiteks spordikorraldajale. Inimesele, kes tahab läbi asjade korraldamise ja info liigutamise midagi olulist edasi viia.

Mitte, et “Minu lugu” oleks enneolematult uudne või et Poomi kogemused oleksid maailmas ainulaadsed. Ei, töökaid ja Poomi-laadse isiksusega inimesi on teisigi. Aga oluline on, et Poom on eestlane! Tee, mis sa teed, aga ma usun Poomi pühendumusse lõpuks ikkagi kriipsu võrra rohkem kui paljudesse headesse ingliskeelsetesse motivatsiooni-, juhtimis- ja elamisgurudesse, sest jagatud keele ja kultuuri kaudu on meis kõigis natukene Mart Poomi. Ja vastupidi.

Poomi raamat noorpallurite kohustuslikuks kirjanduseks!

Foto: Jana Pipar

Mart Poomi värskelt ilmunud elulooraamat “Mart Poom. Minu lugu” on vägev üllitis. Midagi oleks ilmselt väga valesti, kui Poomi enda ja Indrek Schwede ligi 20 aasta (!) töö seda lõpuks ei oleks. Kaante vahele on saanud põhjalik, ammendav ja ülevaatlik jutustus sellest, kuidas Lõvide vibalikust väravavahist kasvas välja üks Premier League’i parimaid puurilukke. Jutustus sellest, milline oli läbi aegade parima meie maalt kasvanud jalgpalluri karjäär. Jutustus sellest, kuidas tõepoolest on kõik võimalik.

Jalkamajandus – jalgpall numbrite keeles

“Soccernomics” ehk “Jalkamajandus” on raamat, mis üritab vastata igavikulisele küsimusele – kuhu veereb jalgpall? – statistika toel. Ja vastabki.

Spordiökonomist Stefan Szymanski ja ajakirjanik Simon Kuperi sulest tulnud raamatu kaanel visatakse õhku just sellised provotseerivad küsimused nagu “Miks Inglismaa kaotab?”, “Kes on parim jalgpalliriik?” või “Miks on jalgpalliklubisid juhtivad inimesed nii rumalad?” Küsimused, mille üle arutatakse aastast aastasse, jõudes lõpuks lollikindlale järeldusele – pall on ümmargune.

Antud raamat on selles suhtes harukordne, et need küsimused vastatakse kõikvõimalikke statistilisi näitajaid rakendades ka reaalselt ära. Iseasi, kui täpselt.

Värsked postitused

Teemad

Arhiiv