header photo

Arhiiv teemale ‘EM 2012’

Imetore Kiiev ja hirmkole finaal

Alustuseks tänan Carlsbergi ja loosiõnne, mis andsid mulle tasuta õllejoomise hinnaga võimaluse sõita Kiievisse EM-finaali vaatama. Itaalia-Hispaania grupimäng oleks olnud turniiri eel niigi minu esimene valik, nende vaheline finaal kõlas lausa ideaalselt.

Kuna meil (sõitsin koos vennaga, kelle filmitud kaadreid saate altpoolt vaadata) puudus igasugune varasem kokkupuude finaalturniiride kohapealsega, siis ei oska ma sealset melu ja olu millegagi võrrelda. Ometi üllatas seal kogetu mind sügavalt, sest probleemidele keskenduv meedia oli maalinud eelarvamuse, et eriti just Ukraina poolel lonkab korraldus mõlemat jalga. Et inglise keelega pole seal midagi peale hakata ning riik on üks paarkümmend aastat ajast maas pommiauk ja isegi kui selles kaoses orienteerumine kuidagi õnnestub, siis röövitakse sind tõenäoliselt ikkagi paljaks – kui mitte tänaval, siis taksodes ja kõrtsides õhust võetud arvetega ikka.

Soccernet.ee Euro 2012 parimad ja halvimad

Foto: soccer-magazine.com

On aeg ülikond välja võtta ja lips ette panna, sest Soccernet.ee jagab auhindu Euro 2012 parimatele ja halvimatele. Me anname välja nii traditsioonilisemaid kui ka ebatavalisi auhindu ja tõmbame omalt poolt 2012. aasta Euroopa meistrivõistluste kajastusele joone alla.

Alustuseks mainime, et esmakordselt hindasime me kõikidel EM-i mängudel osalenud mängijaid ning pakkusime ka külastajatele võimaluse seda teha.

Meie enda hindamine mängib tõsisemate auhindade jagamisel suurt rolli, sest üritasime kinni pidada väga rangest hindamise korrast, et saada turniiri lõpuks võimalikult objektiivne pilt sellest kes ja kuidas mänginud on.

Otseloomulikult pole olnud lihtne hinnata igas mängus kuni 26 mängijat ning kindlasti on mõnele mängijale turniiri käigus liiga tehtud ja teine jälle liiga hea hindega pääsenud, aga selleks, et me püsiksime võimalikult objektiivsena ja märkaksime märkamatut, kasutasime sellise uskumatult vahva veebilehekülje nagu WhoScored.com abi, mis pakkus detailiset statistikat kõikide mängude ja mängijate kohta.

Mõlemad finalistid väärivad kiitust

Foto: Märt Vassiljev

Kui Hispaania poolfinaalis Portugali alistas, siis mäletan, et ütlesin kellelegi, et see Hispaania on ikka uskumatult hirmus, sest isegi enda standardite järgi kehvalt mängides on nad alati parem tiim väljakul.

Kriitika, mis turniiri käigus nende suunas läks, oli kindlasti mingil määral õigustatud, aga finaalis näitasid nad, et kui nad teise käigu sisse lükkavad, pole neile jätkuvalt vastast.

Hispaanlaste jutt ajaloolisest tiimist ei ole ülepaisutatud. Nende saavutused räägivad enda eest. Kuigi minu jalgpalli jälgimine piirdub praeguseks hetkeks 6 suure turniiriga, on raske ette kujutada meeskonda, kes oli isegi ligilähedal selle tasemele, mida Hispaania näitab.

Balotelli: sammu kaugusel legendist

Foto: scheidtcast.com

Keset humoorikaid lugusid Mario Balotelli elust ning tülisid treeneritega, on tihti ära unustatud, et Itaalia ründaja on fantastiline jalgpallur, kellel on vanust ainult 21 aastat. See on põhjus, miks mehed nagu Roberto Mancini, Cesare Prandelli ja Jose Mourinho on olnud valmis temaga jagelema ja talle korduvalt uusi võimalusi andnud.

Kõikide oma tempude keskel on Balotellil jäänud aega näidata, et ta on vaieldamatult üks jalgpalli suurimaid talente. Mängijaid, kes on 21-aastaselt saavutanud sama palju, kui Balotelli, on peaaegu võimatu leida.

Ta on võitnud kolm Itaalia Serie A-d, ühe Meistrite liiga, ühe Inglismaa Premier League’i ja jõudnud Euroopa meistrivõistluste finaali ning ei saa öelda, et ta oleks nendes triumfides kõrvaltvaataja olnud. 148 mängu ja 55 väravat meeskondades nagu Milano Inter ja Manchester City on imetlusväärne statistika nii noorelt ründajalt.

10 mängijat, kes ei väärinud kojusõitu

Alan Dzagojev. Foto: planetf1.com

Pooled koondised on juba Euroopa meistrivõistlustelt suvepuhkusele pääsenud. Nende ridades oli palju mängijaid, kes ei saanudki oma oskusi näidata ning neid, kes peavad pärast turniiri peeglisse vaatama ja küsima endalt, miks nad nii kehvad olid. Ohtralt jagus ka neid, kes väärivad tunnustust ja keda ei saa oma meeskonna vajakajäämistes süüdistada.

Toongi siin kohal välja 10 meest, kes võisid viimases mängus platsilt pea püsti lahkuda.

Alan Dzagojev (Venemaa)

Venemaa ründetalent jäi eelkõige silma oma väga terava liikumisega. Karistusalas suutis ta igas mängus piisavalt palju vaba ruumi leida, et vähemalt üks kord vastaste väravat tõsiselt ohustada. Kahes esimeses mängus lõi ta kolm väravat ning Kreeka vastu oli ta lähedal neljanda värava kontole lisamisele, kui ta pealöök napilt mööda lendas.

Soccernet.ee hinded: 8,5 (vs Tšehhi); 7,5 (vs Poola); 6,5 (vs Kreeka).

Ševtšenko näitas Benzemale eeskuju

Andrei ševtšenko jättis mängu tegemise teise meeste kaela ja keskendus sellele, et õigel ajal õigesse kohta jõuda. Foto: le12ejoueur.ca

“Kui ma pole sada protsenti terve, siis ma ei taha mängida, sest nii veaks ma toetajaid alt. Ma tahan teha seda, mis on meeskonnale parim,” ütles Andrei Ševtšenko mõned päevad enne turniiri avamängu. Kartused, et ta ei pruugi kõrgetasemelise tempoga kaasa jõuda, olid juba klubihooajaga põhjendatud, sest Ševtšenko oli Kiievi Dünamo eest üsna tagasihoidlikus rollis, osaledes ainult pooltes mängudes.

Kuigi on treenereid, kes Ševtšenko tema vanuse tõttu pingile oleks jätnud, on Oleg Blohhin oma kaptenit usaldanud. Ukrainlaste avamäng Rootsi vastu näitas, et treeneri otsus Ševtšenkot usaldada oli õige ning kogenud ründaja pole koondise algkoosseisus tänu oma hiigelaegadele, vaid selle tõttu, et tema klassiga mängijate instinkt ja kogemused on nii suure kaaluga mängudes tihti tähtsamad kui head jalad. Ründaja lõi kaks väravat ning kinnitas veelgi oma kohta Ukraina jalgpalli legendina.

Inglismaale võib edu tuua pingevabadus

Nagu ilmselt iga suurturniiri eel, oli ka enne käesolevat EM-i kõvaks jututeemaks Inglismaa koondis ja tema mured. Esmalt uue peatreeneri ametissenimetamine, seejärel uue kapteni küsimus ning viimaks Roy Hodgsoni valikud lõplikusse nimekirja. Kõik see kokku tuleb paljude arvates inglastele kahjuks, kuid mina näen nendes probleemides Inglismaa võimalikku päästerõngast.

Aastast aastasse, turniirilt turniiri on inglased (vähemalt sealse meedia arvates) lootusetult põrunud. Iga kord on leitud ka vihatud patuoinas, on siis selleks David Beckham, Phil Neville, David Seaman või uruguailasest piirikohtunik Mauricio Espinosa. Inglise meedia on aga tihtipeale üheks põhjuseks, miks inglased nii “kohutavalt” esinevad ning ootusi-lootusi ei täida – ajakirjandus on lati lihtsalt liiga kõrgele seadnud.

Hollandi lootused püsivad vaatamata kaotusele

Bert van Marwijk. Foto: planetf1.com

Kõikide märkide järgi pidi Holland turniiri suure võiduga alustama, aga läks hoopis vastupidi. Autsaiderid taanlased suutsid vaatamata turniiri-eelsele kriitikale, mida nende kaitseliin sai, oma 24. minutil saadud edust kinni hoida ja jätsid Hollandi seisu, kus nad on ilma punktita ning ei tohi kahes järele jäänud kohtumises Saksamaa ja Portugali vastu kaotada.

Siit tuli välja suurturniiride võlu, sest on vaja ainult ühte õnnetut mängu, et sul järsku selg vastu seina oleks. Just see faktor teeb EM-i ja MM-i ennustamise väga keeruliseks tegevuseks.

Hollandi eilses esituses oli vaatamata kaotusele ainus üllatus see, et Robin van Persie värava ees löögipositsioonidele jõudes ebaõnnestus. See, et Hollandi kaitseliin pole eriti hea, pole saladus ning midagi uut pole öelda ka Hollandi keskvälja kohta, kus nii Mark van Bommel kui ka Nigel de Jong väga harva vastaste kasti lähedale eksisid.

Soccernet.ee kollektiiv ennustab Hollandi triumfi

Holland võidab tiitli ning mitmed Soccernet.ee toimetajad pakuvad Wesley Sneijderit turniiri parimaks mängijaks. Foto: transferplay.com

Viisin enne suure turniiri algust Soccernet.ee ridades läbi ühise ennustuse, mille tulemusena selgus, et meie toimetus ennustab Hollandi võitu. Alustasime grupifaasi mängude ennustamisega ning läksime nende tulemuste kokkulöömise järel veerandfinaali juurde ja nii edasi kuni finaalini välja.

Lisaks palusin ennustajatel lisada oma üldised ennustused, mille hulka kuulusid EM-i võitja, suurima põruja, parim väravakütt ja parima mängija.

Grupifaas

Alagrupist A peaks kindlalt edasi pääsema Venemaa, kellele ennustati ainsa meeskonnaga grupifaasis täisedu.  Nendele peaks pingelises heitluses järgnema Tšehhi, kes suudab meie kollektiivi arvates Poola alistada ja Kreekaga viigistada. Kolmandana lõpetab Poola, kellele ennustati võitu EM-i avamängus Kreekaga.

EM 1992: Üks sünnipäev

Esimene mälestus jalgpallist on mul väga hägune. Sama hägune, kui olid 80-ndate lõpu televiisorid, sest sealt ma seda ka mäletan. Onu Mihkel, kes nüüdseks juba paarkümmend aastat siit ilmast kadunud on, elas toona Antslas ja tal külas käies mängis vahepeal rohelisel murul ringi jooksvate mängijatega kummaline mäng, mida saatis venekeelne kommentaar. Polnud sel mingit tõmmet minule kui väiksele Tallinna Kalevi fännile, kes mäletab siiani tabeliseisu, kus Tallinna Kalev oli kuues ja Vilniuse Statyba viies ja aastaks vist 1989.

Värsked postitused

Teemad

Arhiiv